Zaufało nam już ponad 14 tys. klientów!

10000

Wraz z Polskim Ładem pojawiły się liczne zmiany w systemie podatkowym. Programiści stanęli przed poważnym dylematem dotyczącym wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania. Skala, podatek liniowy, a może ryczałt? Przed podjęciem decyzji, warto poznać wszystkie dostępne rozwiązania. Sprawdźmy więc, która opcja najbardziej się opłaca.

Skala, podatek liniowy czy ryczałt – co opłaca się programistom w 2023 roku?

Wybór formy opodatkowania decyduje o tym, ile możemy zaoszczędzić na rozliczeniu, dlatego powinien być on dobrze przemyślany. Oto najważniejsze informacje o każdej z opcji.

Podatek liniowy — jak działa?

Podatek liniowy, niezależnie od wysokości naszych dochodów, wynosi 19%. Podstawę opodatkowania stanowi dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Obliczając podatek liniowy, mnożymy podstawę opodatkowania przez stawkę podatku w wysokości 19%. Największą zaletą tej formy opodatkowania jest możliwość skorzystania z ulgi IP Box. Wówczas, zamiast 19% zapłacimy 5%. IP Box to ulga podatkowa, do której kwalifikują się wszystkie prace polegające na wytwarzaniu własności intelektualnej oraz sprzedawaniu praw autorskich do powstałego utworu. Mogą z niej skorzystać:

 • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na podatku dochodowym,
 • programiści prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy tworzą oprogramowania od podstaw lub udoskonalają istniejące już rozwiązania,
 • programiści przyczyniający się do wytworzenia lub rozwinięcia kwalifikowanego IP,
 • spółki z obszaru IT,
 • Software house,
 • firmy współpracujące na zasadach B2B,
 • freelancerzy prowadzący JDG.

Ryczałt – co warto wiedzieć?

Kolejna forma opodatkowania to ryczałt. Można zastosować go zarówno w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie, jak i w spółce. Na ryczałcie podstawą opodatkowania jest przychód, więc nie mamy możliwości pomniejszyć go o poniesione koszty. Oznacza to, że nasze wydatki nie wpływają na wysokość podatku do zapłaty. Nowy Ład obniżył stawkę ryczałtu z 15% do 12%, ale nowa stawka dotyczy tylko niektórych działań w branży IT. To właśnie zakres wykonywanych przez nas usług ma wpływ na wysokość stawki ryczałtu. Zatem, chcąc ustalić stawkę, której podlegamy, musimy określić obszar prowadzonych prac. Stawka 12% dotyczy osób, które bezpośrednio nie zajmują się tworzeniem unikalnego kodu. Mamy szansę obniżyć ją do 8,5%, ale decydują o tym niuanse w prowadzonej działalności, więc lepiej nie robić tego samemu, a skorzystać z oficjalnej kwalifikacji. Co ważne, ryczałt uniemożliwia zastosowanie ulgi IP Box.

O IP Box’ie rozmawialiśmy z Krzysztofem Kempińskim z porozmawiajmyoit.pl:

Kliknij i przesłuchaj podcast: IP Box — większa korzyść czy ryzyko?

Skala podatkowa — z czym się wiąże?

Skala podatkowa nazywana jest także zasadami ogólnymi. Jej największą zaletą jest dostępność dla podatników. Nie musimy spełniać żadnych określonych warunków, by z niej skorzystać. Na zasadach ogólnych stawka podatku to 12% od dochodu, jeśli nie przekracza on 120 000 zł. Po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego stawka wzrasta do 32%. Na skali podatkowej kwota wolna od podatku to 30 000 zł. Wybór skali podatkowej to dobry pomysł dla osób, które dopiero zaczynają pracę w branży IT. Ta forma rozliczenia pozwala na zastosowanie ulgi IP Box. Niestety, wzrost naszych rocznych zarobków czyni ten sposób opodatkowania nieopłacalnym.

Forma opodatkowania a oszczędności

Decydujący wpływ na wybór formy opodatkowania ma to, ile możemy na niej zyskać. Najlepiej zobaczymy to na konkretnym przykładzie. Sprawdźmy, jak kształtuje się wysokość kwoty podatku dochodowego w ujęciu rocznym w zależności od formy opodatkowania.

Przykład 1
Załóżmy, że Twoje miesięczne wynagrodzenie netto wynosi 25 000 zł, a ponoszone koszty 300 zł.

 • Na 12% ryczałcie zapłacisz rocznie 46 947,54 zł podatku, a rzeczywiste obciążenie podatkowe wyniesie 15,65%.
 • Na skali podatkowej roczna kwota podatku to aż 92 826,87 zł przy obciążeniu podatkowym 30,94%.
 • Przy podatku liniowym zapłacisz roczny podatek w wysokości 68 535,18 zł przy obciążeniu 22,85%.

Na tym przykładzie można by stwierdzić, że najbardziej opłacalny jest ryczałt. Przekonajmy się, jak zmieni się sytuacja, gdy weźmiemy pod uwagę ulgę IP Box.

Twoje zarobki i koszty pozostają bez zmian, ale do obliczeń dodajemy ulgę IP Box.

 • Na 12% ryczałcie w skali roku dalej zapłacisz 46 947,54 zł podatku, a obciążenie podatkowe to wciąż 15,65%.
 • Na skali podatkowej z ulgą IP Box zapłacisz już 41 324,57 zł, a obciążenie podatkowe zmaleje do 13,77%. W porównaniu z ryczałtem, oszczędzasz 5 622,96 zł rocznie.
 • Przy podatku liniowym z ulgą IP Box roczny podatek obniży się do 28 737,17 zł, a rzeczywiste obciążenie do 9,58%.
  Różnica w podatkach między ryczałtem a podatkiem liniowym z IP Box to aż 18 210,36 zł.

Chcesz sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić na podatkach? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora IT. Pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania.

bezpłatna kalkulacja ip box

Ryczałt czy podatek liniowy z IP Box?

Skala podatkowa to świetna opcja na start, ale z czasem przestaje się opłacać. Wówczas, dylemat programisty rozgrywa się między ryczałtem a podatkiem liniowym z ulgą IP Box. Porównajmy te dwie opcje, aby sprawdzić, co da Ci więcej oszczędności.

Składka zdrowotna

Na podatku liniowym zapłacisz składkę zdrowotną uzależnioną od osiąganego dochodu. Wynosi ona 4,9%. Jeśli zarabiasz 10 000 zł, składka to 490 zł.

Na ryczałcie wysokość składki zdrowotnej zależy od przychodu, ale także płacy minimalnej. Jeśli zarabiasz od 60 000 zł do 300 000 zł rocznie, wysokość składki to około 540 zł. Przy zarobkach przekraczających 300 000 zł wzrośnie ona do około 960 zł.

Podatek liniowy to nie tylko niższa składka zdrowotna, ale też wyższa zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa

Osoby planujące kredyt, muszą pamiętać, że wybór ryczałtu wiąże się z mniejszą zdolnością kredytową. Dzieje się tak, ponieważ banki, ustalając zdolność kredytową, wyliczają procent dochodu na podstawie przychodu uzyskanego przez firmę. Z tego względu, niektóre banki w ogóle nie akceptują dochodów klientów na ryczałcie, gdyż otrzymują informacje o przychodzie firmy, bez uwzględnienia kosztów. To uniemożliwia im ustalenie jej konkretnego dochodu. Jeśli bank nie wie, czy dana firma będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania, nie udzieli jej kredytu.

Programiści na podatku liniowym są w dużo lepszej sytuacji, ponieważ bez problemu mogą wykazać swoje miesięczne przychody, koszty i dochody. Tym samym, ich szanse na uzyskanie kredytu znacznie wzrastają.

Łączenie ulg

Polski Ład pozwolił na połączenie ulgi IP Box z ulgą B+R, co zwiększa Twoje oszczędności. Z IP Box’em obniżysz podatek do 5%, a z ulgą badawczo-rozwojową podwójnie odliczysz od podstawy opodatkowania 100% wydatków na innowacje. W ten sposób, każdą złotówkę wydaną na rozwój firmy, tworzenie nowych produktów czy rozwijanie już istniejących możesz odliczyć dwa razy. Software house’y to najlepszy przykład tego typu działań w branży IT, ponieważ wytwarzają oprogramowania, tworzą aplikacje i zasilają rynek technologicznymi nowinkami. A tak działa ulga B+R w praktyce:

Jeśli Twój przychód to 100 000 zł, a koszty kwalifikowane 40 000 zł, odliczysz je dwukrotnie. Dzięki temu, zamiast zapłacić podatek od 60 000 zł, zapłacisz od 20 000 zł.

To rozwiązanie głównie dla software house, które działają na podstawie jdg lub spółki. Z rozwiązania raczej nie skorzystają programiści posiadający jdg i współpracują z kontrahentami. Wiąże się to z brakiem kosztów, które podlegają kwalifikacji.

Rozliczanie wstecz

Ulga IP Box działa wstecz, co generuje jeszcze więcej oszczędności. Co więcej, działa nawet wtedy, gdy wybrałeś ryczałt i chcesz przy nim pozostać. Wystarczy, że przez ostatnie 3 lata rozliczałeś się podatkiem liniowym lub na skali podatkowej, a masz prawo skorzystać z ulgi za tamten okres. IP Box działa od 2019 roku, a zgodnie z polskim prawem, możemy rozliczać się do 5 lat wstecz. Wykorzystaj to.

Kontrole i formalności

Niektórzy obawiają się kontroli w przypadku IP Box’a. Jednak urzędy skarbowe rutynowo przeprowadzają czynności sprawdzające. Najczęściej odbywają się one zdalnie, a urzędnicy proszą jedynie o przesłanie ewidencji IP Box oraz interpretacji indywidualnej. Po weryfikacji dokumentów udzielają ulgi.
Wielu IP Box kojarzy się z masą formalności, jednak nie ma się czego bać. Do złożenia wniosku o przyznanie ulgi potrzebujemy tylko, wspomnianych wcześniej, interpretacji indywidualnej i ewidencji IP Box. Interpretacja potwierdza możliwość skorzystania z ulgi, wydaje ją KIS na nasz wniosek. Natomiast, ewidencja IP Box pozwala ustalić nasze przychody oraz koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej i wyodrębnić kwalifikowany dochód. Ze wsparciem doradcy podatkowego gładko przebrniemy przez wszystkie formalności i uzyskamy ulgę.

Zamień wysokie podatki na wysokie oszczędności

Jeśli przeczytałeś argumenty, ale teraz najbardziej interesują Cię konkretne liczby w przypadku własnych zarobków, sprawdź możliwości podatkowe dla branży IT.

>> Tutaj zapiszesz się na konsultację <<

Wypełnij formularz, który jest na stronie. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do ulgi i odbierz bezpłatną kalkulację. Poznaj dostępne opcje i wybierz najkorzystniejszą dla Ciebie.

Bezpłatna kalkulacja ip box

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Kalkulacja dla programistów

Porównaj możliwości podatkowe w branży IT

+ Otrzymasz prezent!

Dostęp do Kalkulatora IT

4,7/5 na podstawie 600+ ocen

Kalkulacja podatkowa dla programistów