Zaufało nam już ponad 14 tys. klientów!

10000

Jak to możliwe, że programista rozliczył się z IP Box, będąc na ryczałcie? Czy ja też mogę skorzystać z takiej możliwości? Z pewnością widząc ten artykuł, zadałeś sobie to pytanie. Z przyjemnością wyjaśnimy, jak do tego doszło i wskażemy dostępne dla Ciebie rozwiązania.

Ulga IP Box dla programistów – skrót najważniejszych informacji

Zanim rozpoczniesz starania o możliwość stosowania ulgi IP Box, na pewno chciałbyś znać podstawowe informacje na jej temat. Ulga IP Box (Intelectual Property Box) dla programistów to ułatwienie, dla osób, które na co dzień tworzą innowacje. Dzięki niej programista może obniżyć wysokość płaconych przez siebie lub swoją firmę podatków aż do 5%. Brzmi naprawdę korzystnie, prawda?

Celem wspomnianej ulgi jest przede wszystkim wsparcie szeroko rozumianych innowacji, powstałych na rynku, ale również całego sektora rozwoju IT. Ulga ta ma zachęcić także do tworzenia nowych miejsc pracy przy tworzeniu nowych programów komputerowych. Takie wsparcie jest nieocenione i bez wątpienia przyczyni się w dłuższej perspektywie do poprawy innowacyjności gospodarki całego kraju.

Ulgę IP Box dla programistów można stosować od 2019 roku. Konstrukcja prawna pozwala, aby podatnicy skorzystali z możliwości rozliczenia i wykorzystania ulgi, również za lata poprzednie.

Wybierz formę opodatkowania, która umożliwi skorzystanie z ulgi IP Box dla programistów

Prowadzisz własną firmę i na co dzień tworzysz innowacje? Świetnie! To pierwszy krok do tego, aby móc skorzystać z ulgi IP Box dla programistów. Jednakże nie bez znaczenia pozostaje forma rozliczenia Twojej firmy. Opodatkowanie 5% podatkiem dochodowym będzie możliwe, jeżeli:

  • prowadzisz własną działalność gospodarczą lub jesteś wspólnikiem w spółce,
  • rozliczasz się skalą podatkową lub podatkiem liniowym,
  • ulepszasz, rozwijasz lub wytwarzasz kwalifikowane IP,
  • posiadasz dokumenty oraz faktury niezbędne do skorzystania z ulgi IP Box w danym roku.

Jak sam widzisz, forma opodatkowania ma znaczenie. Jedynie podatek liniowy i podatek progresywny uprawniają do skorzystania z ulgi IP Box dla programistów. Dlaczego zatem Janek, przechodząc na ryczałt, mógł skorzystać z ulgi dla programistów i obniżyć podatek dochodowy do 5%? Już wyjaśniamy!

Przegapiłeś możliwość stosowania ulgi IP Box dla programistów? Nic straconego!

Tak, to możliwe – ulga IP Box przysługuje Ci również za lata 2019-2021. Jeżeli w tym czasie Twoja firma działała na zasadach ogólnych lub rozliczała się podatkiem liniowym, to właściwie jesteś na najlepszej drodze, aby skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania.

Podobnie jak Janek, który w roku 2022 zmienił formę opodatkowania na ryczałt. On również może wykorzystać ten sposób i skorzystać z ulgi IP Box dla programistów. Wystarczy, że złoży korektę PIT za trzy poprzednie lata.

Nie musisz obawiać się, że ulga Ci przepadnie. Wystarczy, że zgłosisz się do zespołu Pravnej. Nie tylko napiszemy dla Ciebie interpretację indywidualną, która będzie stanowiła podstawę stosowania ulgi. Oprócz tego przejrzymy całą zebraną przez Ciebie dokumentację. Dopilnujemy również terminów i zadbamy o formalności podczas całego procesu składania korekt. Dzięki nam możesz być jak Janek i skorzystać z rozliczenia ulgi IP Box wstecz.

Polski Ład a ulga IP Box

Wiesz już, jakie działania podjąć, aby skorzystać z ulgi IP Box wstecz. Jednakże warto zainteresować się, jakie ulgi przysługują Ci w obecnym roku podatkowym. Dzięki temu będziesz mógł przygotować swoją firmę na skorzystanie z odliczeń.

Polski Ład umożliwił jednoczesne stosowanie ulgi IP Box oraz B+R. Ten zestaw odliczeń daje programistom naprawdę wiele korzyści i pozwala zmniejszyć podatek płacony do Organów Skarbowych. Jak to możliwe?

Dzięki uldze IP Box dla programistów możesz obniżyć płacony podatek nawet do 5% od uzyskanych dochodów. Natomiast ulga B+R pozwala odliczyć koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową. Odliczenie może wynieść nawet 100% i znacząco obniżyć podstawę do opodatkowania.

Nie warto zatem czekać. Im szybciej uda nam się uzyskać indywidualną interpretację, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się z płacenia mniejszych podatków.

Ulga IP Box umożliwia preferencyjne warunki rozliczenia za lata 2019-2021

Twoja sytuacja uległa zmianie i musiałeś przejść na ryczałt w 2022 roku? Nie stosowałeś wcześniej ulgi IP Box dla programistów, bo nie miałeś pojęcia o jej istnieniu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz skorzystać z preferencyjnej stawki podatku dochodowego również za lata 2019-2021.

Zgłoś się do nas, a wspólnie przejdziemy cały proces składania korekty i ubiegania się o indywidualną interpretację. Dzięki temu, że nasz zespół złożył już blisko 4515 wniosków, doskonale wiemy, jak zadbać o pomyślne rozwiązanie również Twojej sprawy.

A jeśli zastanawiasz się, jakie zmiany w podatkach się szykują, A SZYKUJĄ SIĘ, to obserwuj nas na bieżąco.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Kalkulacja dla programistów

Porównaj możliwości podatkowe w branży IT

+ Otrzymasz prezent!

Dostęp do Kalkulatora IT

4,7/5 na podstawie 600+ ocen

Kalkulacja podatkowa dla programistów