Zaufało nam już ponad 16 tys. klientów!

10000

Wiedziałeś, że ulga podatkowa IP Box może zmniejszyć Twój podatek nawet do 5% od dochodów? Jeżeli chcesz móc dalej osiągać znakomite wyniki w swojej pracy i sprawić, by odrobinę więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni, koniecznie dowiedz się, czym w praktyce jest ulga IP Box. W prosty sposób przedstawimy Ci wszystkie niuanse związane z tą kwestią. Tak, abyś mógł być pewny, że podjąłeś najlepszą decyzję.

Czym jest ulga IP Box?

Ulga IP Box to inaczej Intelectual Property Box. Jest to ulga podatkowa, z której mogą skorzystać programiści, którzy zajmują się tworzeniem szeroko pojętych innowacji. Dzięki niej możesz zmniejszyć swój podatek aż do 5%. Ulga weszła w życie w 2019 roku, ale można stosować ją nawet do rozliczeń wstecz. Głównym założeniem i celem, jakim kierował się ustawodawca przy tworzeniu tej ulgi, było zwiększenie atrakcyjności podejmowania działalności innowacyjnej. Ma stać się to nie tylko motorem napędowym całej działalności IT, ale stworzyć nowe miejsca pracy i w konsekwencji spowodować widoczny wzrost gospodarczy państwa.

Sprawdź, czy przysługuje Ci ulga IP Box i płać mniej podatku!

Jak to zwykle z ulgami bywa, ograniczają się do konkretnych grup zawodowych lub szczególnych przypadków. W pierwszym kroku niezbędne jest zatem określenie tego, czy ulga IP Box Ci przysługuje. Możesz skorzystać z niej, jeżeli:

  • jesteś osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą bądź wspólnikiem w spółce,
  • rozliczasz się na zasadach podatku liniowego lub przy pomocy skali podatkowej (podatek progresywny),
  • realizujesz prace, które prowadzą do wytworzenia, rozwinięcia czy ulepszania kwalifikowanego IP,
  • masz w swoich zbiorach zestaw umów oraz faktur, za rok podatkowy, w którym chciałbyś skorzystać z ulgi IP Box. 

Kto nie może skorzystać z ulgi IP Box?

Nie każda grupa programistów może skorzystać  z nowej stawki podatkowej. Należą do niej:

  • osoby prowadzące swoją działalność na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, 
  • osoby obecnie zatrudnione na umowie o pracę, 
  • managerowie, ale także zarządzający zespołami IT, którzy bezpośrednio nie zajmują się tworzeniem kodu,
  • product ownerzy i testerzy manualni. 

Chociaż większość pojęć jest dość prosta, a przynajmniej łatwa do wyjaśnienia to trudność może sprawić pojęcie kwalifikowanego IP. Jest to tzw. prawo własności intelektualnej, które zostało stworzone, ulepszone lub rozwinięte, dzięki Twojej działalności innowacyjnej! Niestety to nie wszystko. Takie prawo musi także występować w katalogu przedmiotowym i podlegać ochronie prawnej. Mamy świadomość, że zagadnienia dotyczące ulg dodatkowych bardzo często wymagają indywidualnej interpretacji. Możesz skorzystać z pomocy naszych doradców, którzy wszystko przedstawią w bardzo przystępny sposób i pomogą w uzyskaniu ulgi IP Box.

Twórcza czy odtwórcza? Jaki charakter ma Twoja praca?

Chociaż codziennie wykonujesz swoje obowiązki, to nigdy nie przyszło ci do głowy, zastanawiać się jaki charakter ma Twoja praca. To zupełnie normalne. Niestety na potrzeby ulgi podatkowej, z której chciałbyś skorzystać, trzeba określić ramy Twojej pracy. Jak już wiesz, ulga IP Box skierowana jest do programistów. Rozwój możemy zawdzięczać właśnie takim osobom, które dzięki swojej innowacyjnej pracy, polepszyły lub usprawniły tradycyjne procesy. By mieć pewność, że Twoja praca kwalifikuje się do opodatkowania jej na 5%, warto zadać sobie następujące pytania:

  • Czy tworzyłeś zupełnie nowe oprogramowanie od podstaw lub podjąłeś się udoskonalenia już wdrożonych systemów?
  • Nadałeś rozpoczętemu już wcześniej projektowi charakter indywidualny?
  • Twoja praca ma charakter indywidualny?

Musisz wiedzieć, że nie trzeba wymyślać koła na nowo, aby móc skorzystać z ulgi IP Box dla programistów. Wystarczy, że pracujesz już na gotowych częściach, a do ulgi zaliczony zostanie ten element, który stworzyłeś sam. Być może, zamiast tworzyć nowy język programowania, przełożyłeś istniejącą już technologię i wykorzystałeś ją w zupełnie nowy sposób? Koniecznie zgłoś się do nas i dowiedz się, jak obniżyć podatek do 5%.

Chcesz skorzystać z ulgi IP Box dla programistów? Zaplanuj swoje działania

Każde przedsięwzięcie – małe czy duże – wymaga właściwego planu. Realizacja poszczególnych punktów pozwoli na wypełnienie go w całości i wykonanie założonego wcześniej zadania. Podobnie jest i w tym przypadku. Przygotuj niezbędne materiały, a skorzystanie z ulgi IP Box stanie się jedynie formalnością. Zacznij od weryfikacji swoich prac, związanych z działalnością badawczo rozwojową. Chodzi o projekty, które prowadzą do:

  • wytworzenia,
  • rozwinięcia,
  • bądź ulepszenia kwalifikowanego IP.

Niezbędnym krokiem do uzyskania ulgi IP Box będzie udostępnienie ewidencji zrealizowanych zadań. Ważne jest, abyś posiadał ewidencję przychodów oraz kosztów, przypadających na każde kwalifikowane IP. Chcemy podkreślić, że ulga ta przyznawana jest bardzo indywidualnie. Wobec tego konieczne będzie uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Stanowi ona jednocześnie narzędzie ochrony prawnopodatkowej. Stanowi potwierdzenie, że ulga IP Box może być stosowana w Twoim przypadku.

Ulga IP Box a umowa z kontrahentem — to ma znaczenie!

Często zdarza się, że umowy z kontrahentami przedsiębiorcy traktują bardzo pobieżnie. W Internecie przecież można znaleźć setki, jeżeli nie tysiące wzorów umów, które są łatwo dostępne i w dodatku darmowe. Niestety może się zdarzyć, że nie będą miały wszystkich niezbędnych elementów, które uprawniają do skorzystania z ulgi IP Box. Ważne jest, aby w umowie znalazł się zapis, dotyczący praw autorskich związanych z wytworzonym programem komputerowym, bądź jego częścią. Odbywa się to z udziałem odpowiedniego i określonego w umowie wynagrodzenia, na wskazanych w umowie polach eksploatacji bez ograniczenia w czasie czy nawet terytorium.

Dlaczego odgrywa on tak istotną rolę? Następuje w nim przeniesienie praw autorskich. Można tego dokonać jedynie w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Natomiast samo przeniesienie takich praw do własności jest jednym z koniecznych warunków, jakie trzeba spełnić, by móc uzyskać dochody, związane ze zbyciem tych praw. Dzięki temu będziesz mógł w pełni skorzystać z ulgi IP Box i płacić tylko 5% podatku. Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twoje umowy spełniają wymogi ulgi IP Box, skontaktuj się z naszym ekspertem. Porada jest zupełnie darmowa, a Ty zyskasz pewność i zaoszczędzisz na podatkach w swojej działalności.

Tych błędów nie popełniaj, jeżeli chcesz skorzystać z ulgi IP Box dla programistów

Mamy 5195 pozytywnych interpretacji, ze skutecznością ponad 99,8%. Właśnie dlatego wskażemy Ci, jakich błędów się wystrzegać. Wszystko po to, abyś nie zaprzepaścił swojej szansy na skorzystanie z ulgi IP Box.  Oto 3 podstawowe błędy, które możesz popełnić, starając się o uzyskanie korzystnej ulgi podatkowej:

  • Nieprawidłowo napisana interpretacja indywidualna – to w zasadzie najważniejszy dokument, który umożliwi przyznanie ulgi podatkowej. Źle napisana, zostanie odrzucona. W konsekwencji stracisz swój czas, ale również pieniądze. Niestety błędy w interpretacjach zdarzają się naprawdę często. Skorzystaj z pomocy i miej pewność, że interpretacja została odpowiednio napisana.
  • Korzystanie z pomocy prawnika tylko w chwili pisania wniosku – musisz wiedzieć, że po złożeniu wniosku o indywidualną interpretację, proces ten najprawdopodobniej się nie zakończy. Krajowa Informacja Skarbowa może wystosować do Ciebie szereg pytań. Jeżeli odpowiesz na nie błędnie lub niewystarczająco, przekreślisz swoją drogę do możliwości stosowania ulgi IP Box. 
  • Biurokracja może pochłonąć Twój cenny czas – ile razy próbowałeś samodzielnie pisać pisma urzędowe? Wiesz już, że wypełnienie wniosków i wypisanie ich we właściwy sposób, graniczy z cudem. W obliczu panującej w Internecie dezinformacji możesz skutecznie przeszkodzić sobie w osiągnięciu upragnionej ulgi. Wybierz eksperta, który szybko poradzi sobie z wnioskiem, uzyskując dla Ciebie pozytywną odpowiedź. 

Ulga IP Box dla programistów – czy zwiększa ryzyko kontroli z Urzędu Skarbowego?

Na pewno zacząłeś się zastanawiać, czy po wystąpieniu o indywidualną interpretację podatkową nie narazisz się na wzmożone kontrole z Urzędu Skarbowego. Możesz być jednak zupełnie spokojny. Zrealizowaliśmy 5195 wniosków z pozytywnymi opiniami i z naszej analizy wynika, że IP Box nie zwiększa ryzyka kontroli. Urząd Skarbowy sprawdza jedynie interpretację podatkową, którą dołączamy do wniosku. 

Będąc pod opieką zespołu Pravna, możesz spać spokojnie i oczekiwać pozytywnego rozpatrzenia wniosku. To my odpowiadamy za Twoje powodzenie sprawy i rozwiejemy każdą wątpliwość, która zrodzi się w procesie pozyskiwania ulgi IP Box. Z nami masz gwarancję, że sprawa zostanie poprowadzona rzetelnie od początku, aż do szczęśliwego zakończenia. Niemożliwe? Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji i sprawdź nas sam!

Programisto – skorzystaj z ulgi IP BOX i płać tylko 5% podatku od swoich dochodów!

Szukałeś sposobu, aby zmniejszyć stawkę swojego podatku? Nie jesteś pewien, czy ulga IP Box jest dla Ciebie? Zespół Pravna czeka na Twoje pytania! Nasi eksperci zupełnie za darmo wyjaśnią wszystkie zawiłości, związane ze stosowaniem tej ulgi. Dzięki nim z pewnością odczujesz różnicę w swoim budżecie. Zaoszczędzone dzięki temu środki będziesz mógł przekazać na dalszy rozwój firmy. Już dziś pomyśl o złożeniu indywidualnej interpretacji na potrzeby stosowania ulgi IP Box. Poprowadzimy Cię za rękę, byś w rezultacie mógł zyskać na rozliczeniu podatkowym. Nawet tym za lata ubiegłe! Przekonaj się, że załatwianie spraw z urzędem skarbowym, może być szybkie, proste i skuteczne. 

Sprawdź bezpłatnie, czy kwalifikujesz się do uzyskania ulgi IP Box.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Kalkulacja dla programistów

Porównaj możliwości podatkowe w branży IT

+ Otrzymasz prezent!

Dostęp do Kalkulatora IT

4,7/5 na podstawie 750+ ocen

Kalkulacja podatkowa dla programistów