Zaufało nam już ponad 10 tys. klientów!

10000

Czy zmiana formy opodatkowania w ciągu roku będzie możliwa? Jesteś programistą albo pracujesz w branży IT i skusił Cię niższy podatek na ryczałcie? Może teraz żałujesz tego wyboru i chciałbyś wybrać podatek liniowy, bo już wiesz, że możesz go obniżyć dzięki uldze IP Box? Jeszcze nic straconego. Rząd planuje umożliwić zmianę opodatkowania na rok 2022. Policz jeszcze raz, co jest dla Ciebie korzystniejsze!

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku?

Do tej pory musiałeś wybrać formę opodatkowania do 20. dnia następnego miesiąca, po miesiącu, w którym wystawiłeś pierwszą fakturę. Jednak rząd rozważa umożliwienie przedsiębiorcom ponownego wyboru formy opodatkowania na rok 2022. Zmiana mogłaby być dokonana wstecznie, po zakończeniu roku podatkowego. O swoim wyborze przedsiębiorca informowałby przy składaniu rocznej deklaracji PIT, czyli do końca kwietnia 2023 r.

Ryczałt czy podatek liniowy? Co wybierzesz, gdy zmiana formy opodatkowania w ciągu roku będzie możliwa? Przy której opcji więcej pieniędzy zostanie w portfelu?

Przed tymi dylematami stanęli programiści na początku 2022 roku. Zmiany jakie wprowadził Polski Ład, namieszały w głowie niejednemu przedsiębiorcy i księgowemu. Kalkulatory były rozgrzane do czerwoności, a kolejne cyfry pojawiały się w arkuszach kalkulacyjnych. Wszystko po to, by wybrać dla siebie najlepszą opcję. Najwięcej pytań pojawiało się przy wyborze ryczałtu lub podatku liniowego. Ryczałt, na pierwszy rzut oka, mógł wydawać się korzystniejszy ze względu na obniżony przez Polski Ład podatek od przychodu z 15% do 12%. Jednak 19-procentowy podatek liniowy można obniżyć dzięki uldze IP Box do 5%!

Ryczałt czy podatek liniowy? Co jest lepsze dla programisty?

Przypomnijmy, czym różnią się te dwie formy opodatkowania.
Podatek liniowy wynosi 19%. Jest wprost proporcjonalny do wielkości podstawy opodatkowania. Odlicza się go od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. W tej opcji ważne jest zbieranie faktur i rachunków za wydatki związane z Twoją firmą. Możesz je odjąć od przychodu i dopiero od tej kwoty zapłacić 19% podatku. Nowy Ład zmienił też wysokość składki zdrowotnej (której nie można już odliczyć od podatku). Jej wysokość jest naliczana proporcjonalnie do dochodu i wynosi 4,9%. Przy założeniu, że zarabiasz około 10 000 złotych miesięcznie, wynosi ona 490 zł.

Ryczałt natomiast ma stałą wysokość podatku 12%. W Polskim Ładzie został on obniżony dla programistów z 15%. Ważne jest to, że w przypadku ryczałtu mówimy o przychodzie. Czyli wybierając tę opcję, nie możesz odliczać kosztów swojej działalności gospodarczej, takich jak wynajem biura, czy zakup komputera do pracy. Składka zdrowotna wynosi około 540 złotych miesięcznie, jeśli przychód mieści się w widełkach 60 000 – 300 000 zł rocznie, a 940 zł to miesięczna kwota, którą zapłacisz przy zarobkach powyżej 300 000 zł rocznie.

Nie zagłębiając się w przepisy, ryczałt wydaje się być korzystniejszą opcją. W końcu 15 to mniej niż 19. To jednak krótkowzroczna i bardzo niedokładna kalkulacja. Jeśli masz duże koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to w podatku liniowym możesz je odliczyć. Ponadto, wybierając podatek liniowy możesz skorzystać z ulgi IP Box.

Co to jest ulga IP Box i kto może z niej skorzystać?

Ulga IP Box to preferencyjna 5-procentowa stawka podatku, którą stosuje się do kwalifikowanych dochodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Aby z niej skorzystać, musisz spełnić trzy warunki:

  • posiadać spółkę z obszaru nowych technologii lub być programistą prowadzącym własną działalność gospodarczą.
  • po drugie musisz przekazywać odpłatnie prawa autorskie do kodu swojemu pracodawcy. Ważne, aby taki zapis był zawarty w Twojej umowie.
  • ostatnim warunkiem jest konieczność rozwijania lub tworzenia własności intelektualnej. Musisz tworzyć coś nowego. Niekoniecznie mają być to innowacje dotyczące całego rynku informatycznego. Wystarczy, że jest to rozwiązanie nowe dla Twojej firmy.

Z ulgi IP Box możesz skorzystać, wybierając dwie formy opodatkowania: ogólną lub liniową. Jeśli wybrałeś ryczałt, nie obniżysz podatku do 5%.

Rozumiesz już, dlaczego podatek liniowy jest korzystniejszy dla programistów? Tak, dobrze myślisz! Możesz obniżyć swój podatek z 19 do nawet 5 procent dzięki uldze IP Box!
Z obliczeń ekspertów Pravnej wynika, że ta forma opodatkowania – podatek liniowy wraz z ulgą IP Box – będzie najkorzystniejsza w większości przypadków. Jeśli postawiłeś na ryczałt, bo wydawał ci się korzystniejszy lub prostszy do rozliczenia. Nie wiedziałeś, że możesz obniżyć podatek liniowy, korzystając z ulgi IP Box, to sprawdź jeszcze raz swoje kalkulacje.

Z ryczałtu do ulgi IP Box

Właśnie zapaliła Ci się w głowie czerwona lampka, przypominająca o korzyściach z IP Boxa? Bardzo dobrze! Z dużym prawdopodobieństwem będziesz mógł zmienić formę opodatkowania. Wybrać podatek liniowy i skorzystać z ulgi IP Box. Mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę. Jeśli myślisz o zrezygnowaniu z ryczałtu, to zacznij zbierać faktury i rachunki za zakupy, które robiłeś do swojej firmy. Wiemy, że nie masz tego w zwyczaju, bo przy ryczałcie, nie możesz odliczać kosztów prowadzenia działalności, jednak przy przejściu na podatek liniowy te koszty będą istotne. Dzięki nim nasi doradcy będą mogli przeprowadzić ewentualne kalkulacje. Podpowiedzą, która z opcji jest dla Ciebie najbardziej korzystna. Szczególnie, że korekta Polskiego Ładu zakłada również obniżenie stawki PIT z 17% na 12% przy zasadach ogólnych, likwidację ulgi dla tzw. klasy średniej oraz możliwość odliczenia od dochodu części składki zdrowotnej.

Pamiętaj też, że nawet jeśli w roku 2022 r. wybrałeś ryczałt i nie zamierzasz tego zmieniać, ale w poprzednich trzech latach korzystałeś z innej formy opodatkowania, to nadal możesz skorzystać z ulgi IP Box za tamten okres. IP Box działa od 2019 roku, więc warto to wykorzystać, jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś.

Wiemy, że przepisy Nowego Ładu nie należą do łatwych. Od kalkulacji podatkowych może rozboleć głowa. Pamiętaj, że nie zostawiamy Cię z tym samego! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą i dowiedz się, czy ulga IP Box jest dla Ciebie. Jesteś w dobrych rękach, bo w Pravna.pl złożyliśmy już ponad 3520 wniosków o ulgę IP Box z 99,8% skutecznością. Jeśli nie wiesz, czy wybrać podatek liniowy, czy ryczałt, nasi eksperci doradzą najkorzystniejszą dla Ciebie formę opodatkowania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Kalkulacja dla programistów

Porównaj możliwości podatkowe w branży IT

+ Otrzymasz prezent!

Dostęp do Kalkulatora IT

4,6/5 na podstawie 303+ ocen

Kalkulacja podatkowa dla programistów