Nie musisz wcale ogłaszać upadłości lub likwidacji firmy w przypadku pojawienia się niewypłacalności. Wystarczy zastanowić się nad potencjałem rozwojowym przedsiębiorstwa i wybrać postępowanie restrukturyzacyjne. Warto rozważyć to rozwiązanie, szczególnie że jego skutkiem może być spłata wszelkich zaległych zobowiązań firmy.

Postępowanie o zatwierdzenie układu — rozwiązania, które uratują Twoją firmę

Istnieje szereg zalet postępowania o zatwierdzenie układu , które w efekcie pomogą uratować Twoją firmę. Oto rozwiązania, które uzyskasz dzięki zatwierdzeniu układu:

 1. W czasie postępowania nie musisz zaspokajać wierzycieli objętych układem z mocy prawa. Uzyskujesz wówczas czas na podjęcie działań, które zapewnią Ci uniknięcie większych kłopotów w firmie. Jest to możliwe jednak po spełnieniu określonych okoliczności oraz wyborze określonego sposobu postępowania.
 2. Układ co do zasady obejmuje wszystkich wierzycieli z pewnymi wyjątkami, co da Ci pewność w sprawie wysokości Twojego długu oraz spłaty wszystkich obciążeń.
 3. W postępowaniu o zatwierdzenie układu nie używa się zwrotu „w restrukturyzacji”, co może pozytywnie wpłynąć na wizerunek Twojej firmy.
 4. Pozasądowy charakter postępowania restrukturyzacyjnego pozwoli Ci na zminimalizowanie udziału sądu w przeprowadzanych czynnościach. Nadzorcą w restrukturyzacji będzie wówczas doradca podatkowy.
 5. Wybór doradcy podatkowego, który jest specjalistą w swojej dziedzinie, pomoże Ci na ustalenie czynności w układzie, które w jak największym stopniu uchronią Twoją firmę przed ogłoszeniem upadłości, czy likwidacji.
 6. Nadzorca układu pomoże Ci również podczas głosowania wierzycieli, przedstawiając im sytuację na temat aktualnej masy majątku firmy, czy racjonalne argumenty.
 7. W postępowaniu o zatwierdzeniu układu rozrządzasz majątkiem i wszelkie decyzje dotyczące firmy podejmujesz samodzielnie. Doradca w tym przypadku ma pełnić jedynie funkcję pomocniczą i nadzorującą, jednak nie ma wpływu na Twój majątek, czy zarząd firmą.
 8. Krótki czas postępowania restrukturyzacyjnego pozwoli Ci na zastosowanie błyskawicznych rozwiązań, które będą miały realny wpływ na dalsze losy Twojej firmy.
 9. Postępowanie o zatwierdzenie układu nie jest aż tak sformalizowane, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości dokumentacji, czy podejmowanych działań.
 10. Transparenty charakter postępowania pozwoli Ci na uzyskanie realnego oglądu na rozwój firmy. Twoje pomysły zostaną zweryfikowane przez nadzorcę oraz sąd.
 11. Możliwość zawarcia układu częściowego wpływa pozytywnie na potencjalne zmniejszenie zaległych zobowiązań firmy. Proces jest wówczas bardziej elastyczny i może obejmować jedynie najważniejszych wierzycieli.
 12. Wdrożenie działań naprawczych ma na celu poprawę funkcjonowania firmy w zakresie finansowym, ale również gospodarczym, czy strukturalnym.

Ten rodzaj postępowania będzie więc najlepszą formą w przypadku małej ilości wierzycieli. Wówczas szybko zdobędziesz podpisy zatwierdzające układ, a postępowanie się zakończy. Ważne jest jednak szybkie podjęcie decyzji i działanie w celu uiszczenia zaległych zobowiązań, a także fachowa pomoc w postaci odpowiedniego doradcy restrukturyzacyjnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawne wyjście z firmowych

Sprawdź bezpłatnie, czy
możesz jeszcze rozpocząć restrukturyzację:

4,5/5 na podstawie 243+ ocen

Sprawdź bezpłatnie, czy możesz jeszcze rozpocząć restrukturyzację:

Korzystamy z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.