Zaufało nam już ponad 10 tys. klientów!

10000

Długość postępowania restrukturyzacyjnego firmy może różnić się w zależności od okoliczności. W tym artykule dowiesz się, od czego zależy czas zakończenia postępowania, co pomoże Ci przy podjęciu decyzji o restrukturyzacji.

Ile trwa restrukturyzacja firmy w postępowaniu o zatwierdzenie układu?

Po wpłynięciu wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego sąd ma dwa tygodnie na wydanie postanowienia. Przy postępowaniu przyśpieszonym będzie to tydzień.

Na spis wierzytelności oraz przygotowanie planu restrukturyzacyjnego nadzorca ma 30 dni. Po tym czasie następuje głosowanie nad przedstawionym układem przez przedsiębiorcę. W tym momencie od Ciebie i wierzycieli zależy czas negocjacji warunków.

Układ ze zgodą wierzycieli trafia do sądu, który ma obowiązek rozpatrzyć układ, wyznaczając rozprawę w ciągu tygodnia lub zatwierdzić go w ciągu dwóch tygodni na posiedzeniu niejawnym.

Działania zawarte w układzie oraz planie restrukturyzacyjnym mogą być przewidziane na kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Zależy to od ustalonych przez Ciebie warunków z wierzycielami. Jeżeli profesjonalnie i z pomocą specjalisty ustanowisz postanowienia układu, to czas spłacania zobowiązań zgodnie z układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym może się znacząco skrócić.

Postępowanie restrukturyzacyjne może więc trwać od ok. 6 do 9 miesięcy. Do tego doliczyć należy okres spłaty zobowiązań. Czas ten może się oczywiście odpowiednio wydłużyć w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, czasu potrzebnego na przeprowadzenie procedur odwoławczych, czy ilości obecnie prowadzonych spraw w zakresie restrukturyzacji w określonym sądzie.

Co może mieć wpływ na długość postępowania?

Długość postępowania restrukturyzacyjnego może zostać również zmieniona w przypadku pojawienia się różnych okoliczności. Wśród takich sytuacji warto wyróżnić:

  • konieczność przeprowadzenia rozprawy,
  • konieczność przeprowadzenia dowodu,
  • konieczność powzięcia uchwały przez radę wierzycieli,
  • wniesienia zażalenia na decyzję sądu,
  • wniesienie sprzeciwu przez wierzyciela w sprawie umieszczenia wierzytelności w spisie,
  • wysoka kwota wierzytelności,
  • duża liczba wierzycieli.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Bezpłatne sprawdzenie, czy możesz rozpocząć jeszcze restrukturyzację

+ Otrzymasz prezent!

Prognozę restrukturyzacji

4,6/5 na podstawie 303+ ocen

Sprawdź bezpłatnie, czy możesz jeszcze rozpocząć restrukturyzację: