Zaufało nam już ponad 15 tys. klientów!

10000

Postępowanie o zatwierdzenie układu to stosunkowo nowa instytucja, która pojawiła się z dniem 1 grudnia 2022 roku. To procedura, która przede wszystkim charakteryzuje się najniższymi kosztami, najkrótszym czasem oraz niskim stopniem skomplikowania, w porównaniu do innych rozwiązań.

Kiedy postępowanie o zatwierdzeniu układu znajdzie swoje zastosowanie?

Najkorzystniejsze będzie zastosowanie postępowania o zatwierdzeniu układu w przypadku małych firm z niskim zadłużeniem. A to ze względu na niską formalność postępowania. W owym przypadku udział sądu nie jest wymagany, a dłużnik samodzielnie zawiera ugodę. Wówczas konieczne będzie działanie wspólnie z doradcą restrukturyzacyjnym, którego funkcją będzie nadzorowanie spraw firmy.

Jak zatwierdzany jest układ?

W zależności od okoliczności i zadłużenia firmy, dłużnik wraz z doradcą restrukturyzacyjnym przygotowują układ. Następnie jego warunki przedstawiane są wierzycielom. Może on zawierać różne działania, które mają na celu spłatę zobowiązań firmy w dogodny dla niej sposób. W takim przypadku możliwe jest umorzenie, odroczenie, redukcja, czy rozłożenie na raty zaległych zobowiązań.

Przeprowadza się spis wierzycieli, po czym doradca informuje ich o głosowaniu. Większość głosuje za pośrednictwem KRZ (Krajowy Rejestr Zadłużonych). Do zawarcia układu potrzebna jest zgoda ponad połowy wierzycieli posiadających łącznie ponad ⅔ sumy wierzytelności.

Warto więc zwrócić uwagę na fakt, iż rezultat postępowania o zatwierdzeniu układu ma bezpośredni związek z umiejętnościami perswazyjnymi oraz współpracy dłużnika działającego wraz z doradcą restrukturyzacyjnym. Profesjonalnie i rozsądnie opracowany plan spłaty może przekształcić się na znaczny rozwój firmy.

Jakie są atuty postępowania o zatwierdzeniu układu?

Proces jest szybszy niż inne formy restrukturyzacji, ponieważ nie wymaga składania wniosku do sądu, a rola sądu ogranicza się do zatwierdzenia układu. Dłużnik ma większą swobodę w negocjacjach z wierzycielami, co prowadzi do bardziej elastycznych i korzystnych warunków. Wierzyciele często chętniej współpracują, widząc zaangażowanie dłużnika w poprawę sytuacji firmy.

Jakie są negatywne strony postępowania o zatwierdzeniu układu?

Mimo podjęcia działań restrukturyzacyjnych oraz toczącego się postępowania o zatwierdzeniu układu musisz wiedzieć, że postępowania egzekucyjne nie zawsze zostaną zawieszone. Zależy to od tego, czy zdecydujesz się na obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego w postępowaniu o zatwierdzenie układu i nie realizujesz przesłanek wskazanych w art. 226a ust 2 ustawy Prawo Restrukturyzacyjne.

Zgodnie z przepisem, niemożliwe jest dokonanie obwieszczenia w sytuacji gdy:

  • w ciągu ostatnich 10 lat dłużnik prowadził postępowanie o zatwierdzeniu układu, w którym dokonano obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego,
  • w ciągu ostatnich 10 lat umorzono postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone wobec dłużnika, z wyjątkiem umorzenia postępowania za zgodą wierzycieli.

Należy pamiętać, iż umieszczenie obwieszczenia jest również związane z wykonywaniem uprawnień wynikających z posiadania firmy w ograniczonym trybie. Po obwieszczeniu dokonanie czynności przekraczających zwykły zarząd wymaga zgody nadzorcy układu.

Warto więc zdecydować się na takie postępowanie jak najszybciej oraz równie prędko podjąć działania w kierunku ustalenia planu spłaty. Im więcej czasu minie, tym wierzyciele mniej chętnie rozważą propozycje układu, szczególnie posiadając już tytuł egzekucyjny w rękach.

Zatwierdzenie układu i co dalej?

Po osiągnięciu wystarczającej liczby podpisów układ zostaje skierowany do sądu. Kiedy sąd zatwierdzi postępowanie i wyda prawomocne zatwierdzenie układu, nie pozostaje nic innego jak realizacja ustalonego planu spłaty. W tym momencie to już od Ciebie zależy, czy firma będzie mogła zażegnać kryzysowy moment i dalej się rozwijać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Bezpłatne sprawdzenie, czy możesz rozpocząć jeszcze restrukturyzację

+ Otrzymasz prezent!

Prognozę restrukturyzacji

4,6/5 na podstawie 303+ ocen

Sprawdź bezpłatnie, czy możesz jeszcze rozpocząć restrukturyzację: