Uzyskanie prawa ochronnego oznacza nabycie prawa wyłącznego używania znaku towarowego. Wielu przedsiębiorców, rejestrując firmę w rejestrze CEIDG lub KRS, jest mylnie przekonanych, że niejako automatycznie ich marka zostaje chroniona przez prawo. Przede wszystkim należy wyjaśnić, że pewne prawa, w formie minimalnej ochrony, przysługują w związku z użyciem danego oznaczenia w obrocie, z tymże znaczenie będzie tu miał fakt, kto pierwszy użył owego oznaczenia. W celu uzyskania silniejszej ochrony należy zarejestrować znak towarowy. Jakie korzyści wiążą się z uzyskaniem prawa ochronnego? Zobacz, dlaczego tak ważne jest dokonanie rejestracji!

  1. Zostań prawdziwym właścicielem swojej marki. Wykreowanie znanej marki to cel wielu przedsiębiorców. Niestety niezwykle często zdarza się tak, że przed rejestracją firmy, nazwa nie jest sprawdza pod względem możliwości naruszania zarejestrowanego znaku towarowego. Co w przypadku, gdy po kilku latach działalności otrzymasz wezwanie do zaprzestania używania tego znaku towarowego? Nie tylko stracisz wiele nerwów, ale być może będziesz musiał zmienić nazwę firmy. Dzięki rejestracji znaku towarowego zyskasz pewność, że nie naruszasz niczyich praw i ze spokojem będziesz mógł rozwijać własną markę.
  2. Zdobądź silną ochronę, umożliwiającą walkę z nieuczciwą konkurencją. Przejawy nieuczciwej konkurencji spotkać można na każdym kroku. Warto wspomnieć chociażby o działaniu trolli od znaków towarowych, którzy wyszukują marki, które nie posiadają zarejestrowanych znaków towarowych, a następnie rejestrują te znaki tylko po to, aby później pozwać osoby naruszające ich prawa. Oczywiście obrona przed działaniami nieuczciwej konkurencji możliwa jest nawet w sytuacji nieposiadania zarejestrowanego znaku towarowego, ale jest to zadanie bardzo trudne i wymaga zgromadzenia solidnego materiału dowodowego. W przypadku posiadania zarejestrowanego znaku towarowego do udowodnienia swoich racji najczęściej wystarcza przedstawienie świadectwa ochronnego.
  3. Zyskaj dokument jednoznacznie określający kwestię własności marki. Świadectwo ochronne jest dokumentem zawierającym wiele istotnych informacji dotyczących m.in. właściciela prawa do znaku towarowego, zgłoszonych towarów/usług.
  4. Zastrzeż swoją markę w branżach, w których dopiero zamierzasz działać. O ile w przypadku używania niezarejestrowanego znaku towarowego istnieje pewna ochrona praw m.in. na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, tak nie ma możliwości ochrony oznaczenia, które będzie używane dopiero w przyszłości. W przypadku znaku towarowego istnieje możliwość zgłoszenia zarówno już oferowanych produktów czy usług, jak i przyszłych.
  5. Zyskaj możliwość sprzedaży marki: po zarejestrowaniu znaku towarowego można swobodnie rozporządzać swoim prawem np. sprzedać markę.

Rejestracja znaku towarowego to realna ochrona Twojej marki i niezwykle skuteczne narzędzie w walce z nieuczciwą konkurencją.