Co robić, gdy na strajku zatrzyma Cię Policja? O tym musisz pamiętać!

Udostępnij ten artykuł:

Obecna sytuacja w kraju sprawiła, że coraz więcej ludzi wychodzi na ulice, by okazać swoje niezadowolenie. Każdy z nas ma prawo do przeciwstawiania się politycznym decyzjom i udziału w protestach. Niestety często może się to wiązać z zatrzymaniami przez Policję, co obserwujemy chociażby w ostatnich dniach podczas protestów w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Co powinieneś zrobić i o czym musisz wiedzieć, jeśli zostaniesz zatrzymany i przewieziony na komisariat? Oto garść podstawowych porad, o których każdy z nas powinien pamiętać.

Uwaga: Prawo do sprzeciwu i protestów to jedno, ale nie możemy zapominać o aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Podczas protestów nie wolno zapominać o swoim zdrowiu i zachowaniu reżimu sanitarnego.

Podstawa prawna do zatrzymania prewencyjnego

Polskie Prawo przewiduje cztery rodzaje zatrzymań, jakie mogą być zastosowane w stosunku do osoby fizycznej. W przypadku uczestnictwa w strajku będziemy mieć do czynienia z zatrzymaniem prewencyjnym. Jak mówi art 15 ust 1pkt/3 kodeksu postępowania karnego jest to zatrzymanie wobec osoby stwarzającej zagrożenie dla zdrowia, życia lub mienia ludzkiego.

Tu warto pamiętać o podstawowej zasadzie: do czasu wydania przez Sąd prawomocnego wyroku każda zatrzymana osoba uznawana jest za niewinną!

O tym musisz pamiętać!

01.

Zawsze zabieraj ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Jego brak tylko wcale nie utrudnia wykonywania czynności służbowych Policji. Co więcej, jest podstawą do zatrzymania w sytuacji popełnienia wykroczenia.

02.

Policja ma prawo wylegitymować Cię w celu rozpoznania, zapobiegania lub wykrywania przestępstw i wykroczeń.

Mówi o tym art. 15 ust. 1 pkt 1 Ustawy o policji. Dlatego podczas legitymowania lepiej nie prowokować napięć, natomiast warto skorzystać z prawa do poznania podstawy prawnej legitymowania oraz samej przyczyny. Pamiętaj, że masz prawo wymagać podania imienia, nazwiska oraz stopnia funkcjonariusza dokonującego legitymowania.

03.

Niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy wydanych zgodnie z prawem może być uznane za popełnienie wykroczenia.

Zatrzymanie spowodowane rzekomym popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa. Co powinieneś zrobić i jakie masz prawa?

Chcesz by na bieżąco?
Polub nasz fanpage: