Uważaj na pisma od oszustów

4 wskazówki jak nie dać się oszukać

Dokonując zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, jesteś zobowiązany uiścić opłatę o określonej wysokości. Gdy dostajesz pismo z wezwaniem do zapłaty, nie zastanawiając się długo wykonujesz przelew. Jest to błąd, który może kosztować Cię nawet 10 tysięcy złotych.

Rejestracja znaku towarowego jest czynnością powszechnie dokonywaną przez właścicieli firm, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swojej marki. Z tego powodu, już przy rozpoczęciu wykonywania działalności powinieneś pomyśleć o zastrzeżenie marki Twojej firmy. Działamy w branży znaków towarowych od ponad 5 lat, służąc klientom naszą wiedzą i doświadczeniem. Przeprowadziliśmy ponad 80 procesów rejestracyjnych, zakończonych sukcesem. Nasza praktyka pokazuje, że 9/10 klientów nie wie jak zachować się w procedurze rejestracyjnej, co często kończy się poważnymi konsekwencjami. Nasz stały klient padł kiedyś ofiarą oszustwa przedsiębiorstwa, podszywającego się pod Urząd Patentowy. Otrzymawszy list z wezwaniem do uiszczenia opłaty rejestracyjnej, klient nie zwrócił uwagi, że rzeczone pismo stanowi tylko próbę wyłudzenia pieniędzy. Ostatecznie stracił ponad 3 tysiące złotych. Ta historia dowodzi, że przed wykonaniem konkretnych czynności w procesie rejestracji znaków towarowych, warto uprzednio skorzystać z rady prawników. Zapraszam do lektury artykułu, z którego poznasz 4 wskazówki jak nie dać się oszustom.

Wskazówka 1:
Sprawdź kto jest nadawcą pisma

Otrzymawszy fakturę albo pismo z wezwaniem do zapłaty, Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie, kto jest jego nadawcą. Jest to niezawodna metoda, która natychmiast pozwoli ocenić, czy dane pismo zostało nadane przez wyłudzaczy. Jeśli otrzymałeś fakturę rzekomo wystawioną przez Urząd Patentowy, w głowie powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Zapamiętaj, że Urząd Patentowy nigdy nie wystawia faktur. Podobnie jeśli, w wezwaniu do zapłaty nadawca powołuje się na działanie w imieniu Urzędu Patentowego, nie daj się nabrać, gdyż urząd przy pobieraniu opłat nie korzysta z usług osób trzecich.

Wskazówka 2:
Zwróć uwagę na numer rachunku bankowego

Numer rachunku bankowego Urzędu Patentowego, na który należy uiszczać opłaty urzędowe, dostępny jest na jego stronach internetowych. Przed wykonaniem przelewu, porównaj ten numer z numerem rachunku bankowego, podanym w wezwaniu do zapłaty. Jeśli nie będą identyczne, powinien być to dla Ciebie znak ostrzegawczy.

Wskazówka 3:
Skontaktuj się z Urzędem Patentowym

Jeśli masz wątpliwości, czy otrzymane wezwanie do zapłaty wysłane zostało z Urzędu Patentowego, skontaktuj się z nim. Jest to bardzo prosta metoda, która pozwoli Ci upewnić się czy ktoś nie próbuje wyłudzić Twoich pieniędzy. Numer telefoniczny, pod który możesz zadzwonić znajduje się na stronie internetowej urzędu.

Wskazówka 4:
Dokładnie przeczytaj otrzymane pismo

Oszuści podszywający się pod Urząd Patentowy zazwyczaj dokładają starań, by ich pisma wyglądały łudząco podobnie do tych nadawanych przez urząd. Adresaci często nie są w stanie odróżnić fałszywych elementów graficznych, które są myląco podobne do stosowanych przez urząd w oficjalnej korespondencji. Dlatego po otrzymaniu wezwania do zapłaty, dokładnie zapoznaj się z jego treścią. Zwróć szczególnie uwagę na klauzule zamieszczone małym drukiem, w których to najczęściej ukryta jest prawdziwa treść pisma. Jeśli otrzymany list napisany jest niezrozumiałym dla Ciebie żargonem prawniczym, zwróć się z nim do specjalisty. Najlepiej żeby była to osoba doświadczona, która wielokrotnie miała do czynienia z dokumentami wystawianymi przez Urząd Patentowy. Dobry prawnik z łatwością odróżni autentyczne pismo od oszustwa.

Proceder polegający na oszukiwaniu nieświadomych przedsiębiorców stale przynosi zyski, dlatego nie trać czujności. Jeśli cokolwiek wzbudzi u Ciebie wątpliwości, nie wahaj się zadzwonić do Urzędu Patentowego albo skontaktować z prawnikiem. Ochroni Cię to przed oszustami i pozwoli zachować pieniądze w portfelu.

O autorze

Marek Czyżewski, absolwent Northumbria University i właściciel grupy PRAVNA. Od 2013 roku spółka pomogła zastrzec ponad 5905 znaków towarowych w Polsce i Unii Europejskiej. Pravna Group ustanowiła nowe standardy skutecznej obsługi prawnej przez Internet.