Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego?

Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego? Możesz ochronić swoją markę przed kradzieżą i bezpiecznie rozwijać swój biznes nawet za jedyne 0,25 zł dziennie! Tyle będzie kosztować Cię zastrzeżenie logo w Urzędzie Patentowym. Sprawdź też, ile kosztuje rejestracja znaku w Europie i na świecie.

Rejestracja znaku towarowego w Polsce - jaki to koszt?

Jeśli Twoja firma działa na polskim rynku, to wystarczy, że zastrzeżesz znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP. Ostateczna kwota zależy od tego, na ilu polach według klasyfikacji nicejskiej, będziesz dochodził ochrony. Podstawowy koszt ochrony znaku towarowego w Polsce (przy jednej klasie nicejskiej) to 890 zł na 10 lat. 89 zł rocznie, niecałe 7,50 zł miesięcznie. Kropla w morzu firmowych wydatków. Zapewni Ci spokojny sen i zwalczy nieuczciwą konkurencję.

Co składa się na tę kwotę? Po pierwsze opłata za zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie. Wynosi 450 zł, jeśli złożysz papierowy, tradycyjny wniosek, a 400 zł w przypadku zgłoszenia elektronicznego. Opłata za każdą kolejną klasę nicejską to 120 zł. 400 zł zapłacisz za 10-letni okres ochronny za każdą klasę. Ostatnia opłata, którą będziesz musiał uiścić to 90 zł za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym, czyli tzw. świadectwo ochronne.

Polscy przedsiębiorcy, rejestrując znak, najczęściej wybierają dwie klasy nicejskie. W takim przypadku całkowity koszt rejestracji znaku to ok. 1400 zł na 10 lat, czyli niecałe 40 groszy dziennie!

Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej?

Decydując się na ochronę marki w krajach UE, wydasz około 1000 euro. Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w EUIPO w jednej klasie kosztuje 1000 euro, a 850 euro przy zgłoszeniu elektronicznym. Za wybór drugiej klasy nicejskiej dopłacisz 50 euro, a każda kolejna kosztuje 150 euro. EUIPO nie nalicza dodatkowych opłat za okres ochronny.

Koszt rejestracji znaku towarowego w WIPO

Jeśli masz plany podbicia również światowych rynków, możesz rozszerzyć otrzymaną ochronę na konkretnie wybrane kraje czy obszary. Taka rejestracja przebiega więc dwuetapowo. Najpierw zastrzegasz znak w Polsce lub Unii Europejskiej, a następnie rozpoczynasz procedurę w Biurze Światowej Organizacji Intelektualnej (WIPO). Opłata zależy od kraju, w którym chce się mieć zapewnioną ochronę. Do kosztów trzeba dodać też opłatę manipulacyjną. Jeśli rozszerzamy ochronę, mając zarejestrowany znak w Polsce, to opłaty wynoszą 600 zł, a 300 euro, gdy o ochronę wnosimy, mając zastrzeżony znak w UE.
Zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie kosztuje 653 CHF, jeśli znak nie jest w kolorach (w tej cenie możesz wybrać do trzech klas nicejskich). Jeśli znak jest przedstawiony w kolorach, to opłata wynosi 903 CHF (również do trzech klas). Każda kolejna klasa to koszt 100 CHF. Również 100 CHF zapłacisz za każde państwo, w którym zdecydujesz się na ochronę nazwy lub logo.

ile kosztuje rejestracja znaku towarowego

Bezpieczna firma za małe pieniądze

Rejestrację znaku towarowego możesz potraktować jak ubezpieczenie swojego biznesu. Z R w kółeczku zapewniasz sobie ochronę przed nieuczciwą konkurencją, a dodatkowo wzmocnisz zaufanie klientów i prestiż firmy.

Sprawdź bezpłatnie, czy możesz zarejestrować znak towarowy,
a jeśli masz pytania, umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem.