Jak odzyskać domenę internetową? Szantaż domenowy – na czym polega
W dobie cyfryzacji niemal każdy przedsiębiorca chce być widoczny w sieci. Strona internetowa to wizytówka, na której potencjalni klienci szukają informacji o firmie. Coraz powszechniejszym zjawiskiem jest szantaż domenowy, którego mechanizm działania jest bardzo prosty. Z przedsiębiorcą kontaktuje się przedstawiciel firmy zajmującej rejestracją domen. Informuje, że pojawił się klient zainteresowany zakupem domeny, która różni się wyłącznie rozszerzeniem np. – biz czy – org, informując o możliwości pierwokupu wskazanej domeny. W tym momencie przedsiębiorca staje przed dość trudnym wyborem – obawia się, że w przypadku zrezygnowania z zakupu domeny, klienci będą trafiać na stronę konkurencji.
Najczęściej okazuje się, że w rzeczywistości nie ma żadnego klienta, który byłby zainteresowany zakupem domeny, szantażyści domenowi celowo wywołują emocje, aby uzyskać jak najwyższą cenę za domenę. Niestety wielu nieświadomych swoich praw przedsiębiorców decyduje się na zakup domeny.
Zobacz nasz krótki poradnik, jak uchronić się przed szantażem domenowym.
Odzyskanie domeny internetowej
Rejestracja domen związana jest z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”, z tymże dana domena nie może naruszać praw osób trzecich lub przepisów prawa. Wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu domeny mylnie jest przeświadczonych, że od momentu rejestracji stają się jej właścicielami. Wyjaśnić należy, że od chwili rejestracji są użytkownikami domeny i przez określony czas mają prawo posługiwania się nią.
Kupno domeny nie jest jedynym sposobem na jej odzyskanie, a z domenowymi szantażystami można skutecznie walczyć. W jaki sposób? W przypadku, gdy rozmowy i prośby nie przynoszą zamierzonego efektu, swoich praw należy dochodzić w sądzie.
Czy można chronić swoją domenę?
- Ochrona za pomocą znaku towarowego. Jeśli posiadasz zarejestrowany znak towarowy, dochodzenie praw jest znacznie uproszczone. Jednak pod pewnymi warunkami, ponieważ nie każdy znak towarowy ochroni domenę, a sama domena musi być używana w sposób, który narusza prawo do znaku. Ważne jest także, aby nazwa domeny zawierała w sobie znak towarowy.
- Ochrona za pomocą ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przede wszystkim wykorzystanie w domenie danej nazwy może stanowić naruszenie dobrych obyczajów, wprowadzać w błąd co do tożsamości firmy lub pochodzenia towarów lub usług. Należy podkreślić, że wykupienie danej domeny, a następnie jej nieużywanie również może stanowić naruszenie, ze względu na utrudnianie dostępu do rynku.
- Ochrona za pomocą przepisów Kodeksu cywilnego, w przypadku naruszenia dóbr osobistych osoby fizycznej lub prawnej.
Pewnym sposobem ochrony domeny jest także zweryfikowanie, na kogo została zarejestrowana. Zdarzyć się może, że osoba dokonująca rejestracji np. pracownik podała swoje dane, zamiast danych przedsiębiorcy. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się cesja.
Mimo że szantaż domenowy to powszechne zjawisko, a z problemem styczność miało wielu przedsiębiorców, warto zawczasu podjąć działania, pozwalające na skuteczną ochronę swoich praw.