5 czynności prawnych, które zwiększają wygodę prowadzenia firmy
Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. A jednak… ile razy zdarzyło się ludziom tłumaczyć, nawet samemu przed sobą, że czegoś nie wiedzieli? Przekroczony termin zapłaty za rachunek telefoniczny? Oznacza karę w formie odsetek. Ograniczenie prędkości i fotoradar pstryknął zdjęcie?
Przyjdzie mandat… akurat trzeba było się spieszyć na spotkanie, a fotoradar wyrósł spod ziemi!
Wiele błędów można naprawić, ale niektóre z nich drogo kosztują
Nierozpatrzona reklamacja klienta, szkoda, której nie naprawiłeś, pieniądze, których nie odzyskałeś, czy też kary umowne, o których zapomniałeś – te wszystkie sprawy mogą wydawać Ci się łatwe, lecz Twoje zaniedbania zaczynają mieć dużo większy wymiar, dopiero gdy sprawa trafia na salę sądową, a wtedy mogą już drogo kosztować, aby zakończyć je happy endem.
Scenariusz inaczej by się potoczył, gdybyś miał po swojej stronie prawnika, który spór z Twoim klientem czy partnerem handlowym rozwiązałby już w zarodku.
Prawnik to doradca, który przygotuje Cię na starcie z gąszczem przepisów
Kiedy zostajesz przedsiębiorcą, już na starcie masz do czynienia ze zobowiązaniami, które musisz dotrzymać Urzędowi Skarbowemu czy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Najczęściej pierwszym doradcą przedsiębiorcy jest księgowa, która informuje Cię o obowiązkach czy terminach płatności składek i podatków.
Lecz doradztwo Twojej księgowej prawdopodobnie kończy się na fakturach, liście płac czy kilometrówce do rozliczenia. A spraw, papierków, pytań wraz z rozwojem Twojej firmy będzie przybywać, to tylko część z nich.
Przedstawiamy 5 czynności, które ze wsparciem prawnika, zdecydowanie zwiększą wygodę prowadzenia firmy i pomogą uniknąć złych konsekwencji w przyszłości.
Rejestracja znaku towarowego – niezbędna kiedy masz rozpoznawalną nazwę czy logo swojej firmy. Wsparcie prawnika w tym zakresie pomoże Ci ochronić się przed możliwością skopiowania działań Twoich i Twojej firmy przez konkurencję.
Wiele bankructw to nie nagłe zdarzenia, lecz następstwa wydarzeń z przeszłości, które miały swój początek, dlatego że o coś nie zadbaliśmy. Niestety myślenie “jakoś to będzie” często ma swój tragiczny finał kilka lat później. Wielokrotnie zdarzało się już, że firma traciła swój znak towarowy, na którego wartość pracowała kilka lat, tylko dlatego, że zaniedbano kwestię jego rejestracji.
Zawieranie umów – teoretycznie sprawa jest prosta, bo umowa to prawa i obowiązki obu lub więcej stron. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że każda umowa podlega przepisom prawa, które są ważniejsze niż Wasze umowne zapisy? Czy wiesz, że możesz ponieść olbrzymie konsekwencje finansowe, kiedy Twoja umowa nie jest zgodna z obowiązującym prawem?
Niestety, ale dla przeciętnego śmiertelnika, który nie skończył odpowiednich studiów, prawo potrafi być zagmatwane. O ile klientowi, partnerowi biznesowemu, czy pani obsługującej Cię w banku możesz powiedzieć “nie wiedziałem”, o tyle sędzia na rozprawie sądowej nie będzie zadowolony z takiej odpowiedzi.
Transakcje zakupu lub sprzedaży – to pożywka dla wielu oszustów. Internet pełen jest wiadomości o oszustwach podczas transakcji dotyczących spółek, nieruchomości, ruchomości czy innych dóbr. Doświadczony prawnik na pierwszy rzut oka znajdzie zapisy umowy, które mogą być próbą oszukania Cię przez drugą stronę.
Owszem, masz dostęp do internetu, wzorów pism procesowych, forów internetowych ale to tylko tworzy złudne przekonanie, że każdy może poradzić sobie w sądzie. Czy to, że poznasz zasadę działania rozrządu w samochodzie i zobaczysz kilka filmów na temat jego wymiany, oznacza, że wymienisz go sam i naprawisz auto?
Kredyty lub leasingi – mimo, że na rynku jest wiele mało rzetelnych firm udzielających kredyty, to nawet banki, które powinny być instytucjami zaufania publicznego dopuszczają się wielu niedozwolonych klauzul w umowach.
Pomoc prawnika pomoże Ci zawrzeć umowy leasingowe czy kredytowe na dogodniejszych warunkach, oraz zagwarantuje uniknięcie opłat, które często banki niesłusznie naliczają. Taką czynność zapewne docenisz wtedy, kiedy w firmowej kasie będzie niewiele gotówki i każdy grosz będzie się dla Ciebie liczył. To moment, w którym każda zaoszczędzona złotówka będzie na wagę złota.
Windykacja należności – niestety Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o terminowość płatności faktur, a ich dochodzenia często wymaga interwencji sądu i komorników. Nie czekaj, aż stracisz płynność finansową przez nierzetelnych klientów i już wcześniej zabezpiecz się na taką okoliczność dzięki wsparciu prawnemu.
Prawdopodobnie gdyby każda z upadających firm miała doradców od finansów i windykacji, to odsetek bankructw zmniejszyłby się o połowę. Pomoc prawna w windykacji, to nie koszt, lecz inwestycja, która zwróci się wtedy, gdy Twój dłużnik będzie unikał zapłacenia należności.
Co może prawnik, a czego nie zrobisz sam?
- Prawnik dobrze zna ustawy i orzeczenia sądów w podobnych sprawach, jest w stanie przygotować argumenty, które dla sądu będą najbardziej istotne.
- Prawnik wie gdzie i czego szukać. Nieistotne dla Ciebie informacje, mogą być kluczowymi dowodami w sprawie. On przygotuje je w bardziej kompetentny sposób niż Ty.
- Kompetentny prawnik nie tylko przygotuje dokumenty, będzie reprezentować Cię w sądzie ale także doradzi Ci jak się zachować w danej sprawie. Może warto nieco spuścić z tonu i zapobiec rozprawie sądowej, żeby uniknąć strat? Często są inne dobre rozwiązania, o których sam nie pomyślisz, a które podsunie Ci prawnik.
- Posiadanie prawnika często wręcz pomaga uniknąć sporu, bo osoby, z którymi jesteś na ścieżce wojennej – np. byli partnerzy biznesowi, czy klienci traktują Cię inaczej. Zakładając że klient pozywa Cię do sądu za źle wykonaną usługę, co bardziej przemówi do jego rozsądku: Twoje wyjaśnienia, że usługa była wykonana prawidłowo, czy rzeczowa rozmowa z prawnikiem, który będzie bronił Twojego stanowiska, powołując się na konkretne przepisy? Twój oponent już nie będzie taki wojowniczy.
Powyższe przykłady, to tylko część argumentów, dla których warto mieć prawnika, bo profesjonalna pomoc w tym zakresie pozwoli zaoszczędzić Ci wielu nerwów i straconego czasu.
Zamiast uczyć się prawa, często z nieaktualnych już źródeł internetowych, zajmij się tym co umiesz robić najlepiej, a prawo zostaw profesjonalistom i miej pewność, że zawsze otrzymasz pomoc, jakiej potrzebujesz zamiast samemu błądzić w gąszczu przepisów.
Zapamiętaj:
- Nie bagatelizuj nieznajomości przepisów lub nie przeceniaj swojej prawniczej wiedzy – to co wydaje Ci się błahostką, może mieć poważne konsekwencje prawne.
- Prowadzenie firmy, a zwłaszcza jej rozwój to konieczność ciągłej edukacji w różnych obszarach, także prawa – wsparcie prawnika da Ci gwarancję bycia zawsze na bieżąco z przepisami.
- Zawarcie umowy kupna sprzedaży, kredytowej czy leasingowej na pierwszy rzut oka wydaje się błahe, ale nie jeśli druga strona umowy coś przed Tobą zataja – dobry prawnik zauważy każdą nieścisłość, zupełnie jak lakiernik, który jednym rzutem oka stwierdza, że auto było przemalowane.
- Korzystając ze wsparcia prawnego kancelarii, korzystasz z wielu lat doświadczeń całego zespołu, a sam śpisz spokojnie.