Nie każde oznaczenie może być znakiem towarowym. Prawo własności przemysłowej rozróżnia kilka bezwzględnych przeszkód rejestracji znaku towarowego. Na jakie oznaczenia nie udziela się prawa ochronnego? W artykule przygotowaliśmy zestawienie przeszkód rejestracji, z którym warto zapoznać się przed złożeniem podania w Urzędzie Patentowym.
Oznaczenia, na które nie udziela się prawa ochronnego
- Oznaczenie niemogące być znakiem towarowym.
- Oznaczenie nienadające się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone.
- Oznaczenie składające się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania m.in. rodzaju towaru, jego pochodzenia, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, przydatności.
- Oznaczenie składające się wyłącznie z elementów, które weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych.
- Oznaczenie składające się wyłącznie z kształtu lub innej właściwości towaru, wynikającej z charakteru samego towaru, niezbędnej do uzyskania efektu technicznego lub zwiększającej znacznie wartość towaru.
- Oznaczenie zgłoszone w złej wierze.
- Oznaczenie sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami.
- Oznaczenie zawierające element o wysokiej wartości symbolicznej, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturowym, którego używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową.
- Oznaczenie zawierające np. symbol Rzeczypospolitej Polskiej (godło, barwy lub hymn), znak sił zbrojnych, organizacji paramilitarnej.
- Oznaczenie zawierające np. symbol (herb, flagę, godło) obcego państwa, nazwę, skrót nazwy, bądź symbol (herb, flagę, godło) organizacji międzynarodowej.
- Oznaczenie zawierające urzędowo uznane oznaczenie przyjęte do stosowania w obrocie, w szczególności znak bezpieczeństwa, znak jakości lub cechę legalizacji.
- Oznaczenie, które ze swojej istoty może wprowadzać odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, jakości lub pochodzenia geograficznego towaru.
- Oznaczenie, które stanowi lub odtwarza w swoich zasadniczych elementach nazwę odmiany roślin np. zarejestrowaną z wcześniejszym pierwszeństwem w Rzeczypospolitej Polskiej.
Prawa ochronnego nie udziela się na znak towarowy zawierający element geograficzny prawdziwy w sensie dosłownym co do terytorium, regionu lub miejsca, z którego towar pochodzi, który mógłby wprowadzić odbiorców w błąd, że towar pochodzi z innego, słynącego z danych wyrobów terenu. Pewien wyjątek dotyczy homonimicznych oznaczeń geograficznych dla wina i piwa.
Ponadto prawa ochronnego nie udziela się na znak towarowy wyłączony z rejestracji na podstawie przepisów prawa krajowego, prawa Unii Europejskiej lub umowy międzynarodowej przewidujących ochronę oznaczenia geograficznego, nazwy pochodzenia, określenia tradycyjnego dla wina lub gwarantowanej tradycyjnej specjalności, w zakresie w nich przewidzianych.
W przypadku wyrobów alkoholowych, znak towarowy zawierający element geograficzny niezgodny z pochodzeniem wyrobu uważa się za znak wprowadzający odbiorców w błąd.