Upadłość konsumencka — co to jest i jak ją ogłosić?

Upadłość konsumencka to skuteczny sposób na pozbycie się problemów z długami. Jeśli Twoje długi wciąż narastają i nie wiesz, jak przerwać spiralę swojego zadłużenia, dowiedz się, czym jest upadłość konsumencka. Jak ją ogłosić? Jakie warunki należy spełnić? Wyjaśniamy w artykule.

Czym jest upadłość konsumencka?

Najprościej mówiąc, upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego celem jest oddłużenie konsumenta niebędącego w stanie spłacać swoich zobowiązań. Polega ono na złożeniu wniosku do sądu upadłościowego oraz uzyskaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Następnie sprawą zajmuje się syndyk, który ustala plan spłaty dostosowany do Twoich możliwości.

Co daje ogłoszenie upadłości?

  • nawet całkowite oddłużenie, 
  • zatrzymuje piętrzące się odsetki, 
  • zawieszenie postępowań sądowych, 
  • wyczyszczenie danych z rejestru długów, 
  • opcję ugody z wierzycielami.

Innymi słowy, daje nowy życiowy start.

Jakie są warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencką może ogłosić dłużnik, który jest osobą fizyczną i nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy. Może z niej także skorzystać były przedsiębiorca, były członek zarządu spółek kapitałowych oraz rolnik, który nie prowadzi innej działalności gospodarczej i zawodowej. 

Co ważne, nie można ogłosić upadłości, jeśli ma się zadłużenie u tylko jednego wierzyciela. Niewypłacalność nie może być także spowodowana winą dłużnika (np. poprzez niedbalstwo).

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Po pierwsze — wniosek

W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do sądu upadłościowego. Żeby sąd zaakceptował wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musisz trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim:

  • Zdobądź pełną informację o swoim aktualnym zadłużeniu

Ważne jest poparcie swojego wniosku odpowiednimi dokumentami. Umowy pożyczek, nakazy zapłaty i wyroki, a także dokumentacja komornicza powinny zostać dołączone do wniosku. Warto także sprawdzić swoje zadłużenie w rejestrach takich jak: BIG, ERIF i KRD.

  •  Nie ukrywaj przed sądem swojej sytuacji życiowej

Żeby sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości, trzeba udowodnić trudną sytuację życiową, która nie pozwala na spłatę długów. Należy opisać swój stan majątkowy oraz życiowy i wykazać, że niewypłacalność nie jest efektem niedbalstwa.

  • Zadbaj o stronę formalną wniosku

Wniosek o ogłoszenie upadłości musi spełniać wszystkie wymogi formalne (szczegółowo zostały wymienione w art. 22 ustawy – Prawo upadłościowe). Przyspieszy to rozpoznanie sprawy w sądzie, bo każdy brak formalny wydłuża czas postępowania.

Złożyłem wniosek — co dalej?

Następnym etapem jest oczekiwanie, aż sąd rozpozna sprawę i wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Może to zająć do kilku miesięcy, ale jeśli wniosek jest dobrze przygotowany, można ten czas skrócić. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów w tym zakresie i nie pozwolić sobie na żadne błędy i braki formalne. Odrzucony wniosek zamyka drogę do upadłości na 10 lat!

Po ogłoszeniu upadłości przez sąd sprawą zajmuje się syndyk, który ustala majątek dłużnika, a następnie proponuje plan spłaty. Jeśli dłużnik zrealizuje plan spłaty, sąd umarza pozostałe długi. Najważniejszy jest fakt, że po ogłoszeniu upadłości nie musisz już przejmować się telefonami, wezwaniami do zapłaty czy innymi natarczywymi pismami od windykatorów. Zniknie też Twój problem z komornikami. Oznacza to, że zaczynasz nowe życie — bez rosnących długów. 

Warto dodać, że brak majątku nie wyklucza możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Co więcej, jeśli nie ma możliwości spłaty żadnych zobowiązań (np. z uwagi na trwałą niezdolność do pracy), sąd może umorzyć w całości zadłużenie. Tak, dobrze przeczytałeś — nawet w całości. 

Upadłość konsumencka może przebiegać bardzo sprawnie, ale żeby tak się stało najlepiej udać się do specjalistów. W Pravna.pl zajmujemy się sprawami naszych klientów od złożenia wniosku aż do ich pozytywnego zakończenia. U nas bezpłatnie sprawdzisz, czy kwalifikujesz się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.