Kradzież patentów legalna w Rosji. Co dalej z ochroną znaków towarowych?
IDEA zamiast IKEA, a Wujek Wania zastąpi McDonald’s? Wiele globalnych marek, takich jak chociażby McDonald’s czy Ikea postanowiło wycofać się z tego kraju, zaprzestając działalności i zamykając tam swoje firmy. Władze Rosji bardzo szybko zareagowały na takie kroki nowym dekretem, który zezwala na… kradzież patentów. Jak zmieniło się prawo ochrony własności intelektualnej? Czy Rosja pójdzie o krok dalej i zezwoli na kradzież znaków towarowych?
Nowy dekret — kradzież patentów legalna w Rosji
Początkiem marca dotarły do nas informacje o nowym dekrecie, który wprowadza w swoim kraju Federacja Rosyjska. Mówi on o tym, że nie ma już na terenie Rosji przeciwwskazań co do korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego czy przemysłowego, należącego do państw, które dopuszczają się nieprzyjaznych działań przeciwko rosyjskim podmiotom prawnym i osobom fizycznym. Lista państw, z których można bezkarnie wykorzystywać rozmaite opatentowane wynalazki, jest naprawdę długa. Znajdują się na niej, chociażby wszystkie kraje Unii Europejskiej (w tym oczywiście Polska), ale także Japonia, USA czy Wielka Brytania. W praktyce dekret ten spowoduje całkowicie bezkarne wykorzystywanie patentów, a co za tym idzie ogromne straty finansowe prawowitych właścicieli.
Niestety staliśmy się świadkami sytuacji, w której na rynku nie ma właściwie żadnych zasad. Każdy może wziąć sobie opatentowaną przez nas technologię i zacząć zarabiać na tym niemałe pieniądze. Być może ta brutalna prawda uświadomi wielu twórcom i przedsiębiorcom, jak ważne jest dbanie o swój biznes. Nie tylko pod kątem właściwego prowadzenia księgowości, dobrze zabezpieczonych finansów, czy właściwych systemów informatycznych. Bolesna lekcja, którą przyszło nam odrobić, pozwoli zrozumieć, jak niebezpieczne może stać się nieposiadanie patentu w dłuższej perspektywie. Takie ryzyko może być dla Ciebie naprawdę nieopłacalne.
Co daje ochrona patentowa?
Najprościej mówiąc, dzięki ochronie patentowej masz wyłączne prawo do rozporządzania swoją technologią, opatentowanym systemem czy innowacyjnym rozwiązaniem. To Ty, jako właściciel firmy decydujesz, chociażby o sprzedaży praw lub udzielaniu licencji do używania swoich wynalazków przez inne firmy. Taka gwarancja nienaruszalności praw do wykorzystywanych przez Ciebie technologii, często skłania przedsiębiorcę do zarejestrowania swojego wynalazku i w konsekwencji uzyskania patentu. Oprócz wymienionych już praw możesz także dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego. Jeżeli ktoś bezprawnie wykorzysta to, co wymyśliłeś i opatentowałeś, będzie musiał zwrócić pozyskane korzyści i wypłacić Ci należne odszkodowanie.
Zanim wynalazek będzie mógł otrzymać patent, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim taki pomysł musi być nowy, posiadać poziom wynalazcy i nadawać się do wykorzystania przemysłowego. Być może zastanawiasz się także, czy istnieje możliwość opatentowania konkretnego przedmiotu lub produktu? Oczywiście! Wystarczy, że spełnia on wymienione już kryteria. To szczególnie ważne, jeżeli tworzysz np. swoje meble, kosmetyki czy oryginalne przepisy kulinarne. Nie mamy wątpliwości, że każdy chciałby chronić pomysł, nad którym pracował kilka, a czasem nawet kilkanaście lat. Rosja postanowiła całkowicie zlekceważyć prawo własności, wprowadzając dekret, zezwalający na kradzież patentu.
Bez ochrony patentowej Twój biznes straci
Jakie mogą być skutki braku ochrony patentowej? Na pewno taka sytuacja będzie generowała mnóstwo negatywnych emocji i strachu o własną działalność. W końcu będziemy musieli zderzyć się z rzeczywistością, w której ktoś zabiera nasze rozwiązania technologiczne czy rodzinny dorobek życia. Taka osoba kradnie to, co osiągnęliśmy ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami, by przemianować to na własną działalność i czerpać wymierne korzyści. Jako właściciel firmy, uprawniony do patentu tracisz prawo do żądania natychmiastowego zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk, wycofania z obrotu wytworów z wykorzystaniem patentu czy zwrotu korzyści, które ktoś uzyskał, posługując się skradzioną technologią czy wynalazkiem. Czy naprawdę chcemy, by tak wyglądała nasza rzeczywistość?
Wyobraź sobie, że na co dzień prowadzisz sklep. Masz zaufanych klientów, którzy wracają do Ciebie regularnie. Na potrzeby tego przykładu przyjmijmy, że stworzyłeś i opatentowałeś technologię, dzięki której kremy przeciwzmarszczkowe naprawdę zaczęły działać. Z czasem coraz to nowe osoby dowiadują się, że warto zainwestować pieniądze właśnie w Twój biznes i zakupić ten innowacyjny krem. Pewnego dnia, gdy procesy są zautomatyzowane, biznes idzie naprawdę dobrze, zauważasz, że naprzeciwko pojawia się sklep, w którym sprzedawany jest krem niemal identyczny, jak Twój. Mało tego. Widzisz, że część klientów przestała przychodzić do Ciebie i zagląda do konkurentów. Jakie masz prawa w tej sytuacji? Cóż, jeżeli bierzemy pod uwagę najnowszy dekret w Rosji — możesz wnieść pozew do sądu za wykorzystanie wynalazku. I na tym Twoje możliwości niestety się kończą. Sąd z pewnością nie przyzna Ci ani grosza odszkodowania, a nieuczciwa konkurencja nadal będzie mogła zarabiać na kradzieży Twojej technologii.
Czy Rosja pójdzie o krok dalej i zniesie ochronę znaków towarowych?
Kradzież patentów legalna w Rosji. Co dalej? W zasadzie musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Jeżeli Rosja zdecyduje się na zniesienie znaków towarowych, będziemy świadkami zawłaszczenia lokali należących do znanych marek i rozpoczęcia działalności pod łudząco podobnymi szyldami. Już teraz słyszy się o nowym logo, w kolorze niebieskim oraz żółtym, które do złudzenia przypomina logo IKEA, a reklamowane jest jako IDEA. Ofiarą rosyjskich zmian prawnych stał się McDonald’s, którego ma zastąpić Wujek Wania. Takich przykładów najprawdopodobniej będzie dużo więcej.
Zezwolenie na kradzież własności intelektualnej biznesów to haniebny krok. Zemsta na zachodnich firmach ma pomóc Rosjanom, którzy na próżno szukają teraz mebli Ikea czy swoich ulubionych kanapek z sieci McDonald’s. Czy jednak to rozwiązanie ich zaspokoi? O rozstrzygnięciu tej kwestii zadecydują przyszłe kroki Federacji Rosyjskiej.
Jak możesz chronić swoją firmę przed kradzieżą logo? Koniecznie podejmij te kroki
Nie masz wpływu na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Niemniej jednak nie trzeba szukać aż tak daleko, aby spotkać się z przykładami podrabiania logo, czy nawet całego planu biznesowego konkretnych marek. Jak się przed tym zabezpieczyć? Gdzie uzyskać sprawdzone informacje o patencie czy rejestracji znaku towarowego?
Przyglądając się sytuacji w Rosji, możemy stwierdzić, że jest to modelowy przykład tego, jak funkcjonuje świat bez praw własności intelektualnej. To swoista przestroga dla tych wszystkich, którzy nieustannie przekładają rejestrację znaku towarowego czy uzyskanie patentu na swój wynalazek. Jeżeli nie zadbasz o ochronę swojej własności intelektualnej i padniesz ofiarą kradzieży, wówczas pozostanie Ci tylko patrzenie, jak ktoś inny bogaci się na Twoim dorobku.
Rejestracja znaku towarowego to długi proces, który może trwać nawet kilka miesięcy. Oprócz tego wymagana jest odpowiednia i dobrze przygotowana dokumentacja. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja firma jest w najlepszych rękach i spać spokojnie – zgłoś się do naszego zespołu. Pomogliśmy już przejść sprawnie przez procesy prawne ponad 15995 klientom, pomożemy również i Tobie przy rejestracji znaku towarowego czy logo Twojej firmy. Obecnie jest to jeszcze korzystniejsze, ze względu na dofinansowania do rejestracji znaku towarowego. Takie działanie zabezpieczy Twoją własność i nie pozwoli konkurencji na nieuczciwe praktyki. Bądź mądry przed szkodą i zadbaj o pewną przyszłość swojego biznesu.
Sprawdź, czy możesz zarejestrować swój znak towarowy.
Zapytaj o dofinansowania w czasie bezpłatnej konsultacji.