Kto może założyć fundację?

3 fakty, o których musisz wiedzieć

Od dłuższego czasu myślisz nad rozpoczęciem działalności. Rozważyłeś dokładnie wszystkie opcje i zdecydowałeś, że najodpowiedniejszą dla Ciebie formą będzie fundacja. Nie powinieneś dalej zwlekać z podjęciem właściwych kroków, gdyż proces rejestracji fundacji może trwać nawet kilka miesięcy. Ale czy na pewno możesz zostać fundatorem? Zapraszam do lektury artykułu, z którego dowiesz się kto może założyć fundację.

Nasza firma jest obecna na rynku od ponad 9 lat, oferując klientom kompleksową obsługę prawną fundacji. Mamy na koncie m.in. ponad 40 postępowań rejestracyjnych zakończonych sukcesem. Badania pokazują, że ponad 56% organizacji pozarządowych doświadcza problemów związanych z nadmiernie rozbudowaną biurokracją administracji publicznej*. Klienci nie zdają sobie sprawy ile czasu trwa procedura rejestracji. Niestety decydując się na samodzielne przebrnięcie przez ten proces, często znacznie go przedłużają. Jeden z naszych klientów rejestrował swoją fundację przez półtora roku, zanim zgłosił się do nas. W rzeczywistości proces rejestracji można skrócić do kilku tygodni, korzystając z pomocy doświadczonych fachowców.

1/3:
Kto może zostać fundatorem?

Zgodnie z brzmieniem ustawy o stowarzyszeniach, fundację mogą ustanowić osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania. Fundatorem może więc być zarówno polski obywatel jak i obcokrajowiec.

2/3:
Jesteś przedsiębiorcą? Załóż fundację w ramach prowadzonej działalności!

Nie tylko osoby fizyczne są uprawnione do powoływania fundacji. Fundatorem mogą zostać także osoby prawne, a więc m.in. przedsiębiorstwa. Dodatkowo, nie jest istotne czy siedziba twojej firmy znajduje się w Polsce czy za granicą. Jedynie siedziba utworzonej już fundacji powinna mieć polski adres.

3/3:
Chciałbyś powołać fundację z grupą przyjaciół? Do dzieła!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć fundację w kilka osób. Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Dlatego fundatorem może zostać zarówno pojedyncza osoba fizyczna lub prawna, jak i ich grupa.

Jak więc widzisz ustawodawca nie przewidział surowych wymogów w zakresie podmiotowych cech fundatora. Sam proces zakładania fundacji jest jednak bardziej złożony i może sprawić fundatorom problemy. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie rejestracji fundacji, zgłoś się do zespołu naszych specjalistów.

*Źródło: Badania Stowarzyszenia Klon/Jawor, Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce. Raport z badań, Warszawa 2016, s. 99

O autorze

Marek Czyżewski, absolwent Northumbria University i właściciel grupy PRAVNA. W ciągu 8 lat swojej działalności spółka zarejestrowała ponad 60 fundacji. Pravna Group ustanowiła nowe standardy skutecznej obsługi prawnej przez Internet.