Zaufało nam już ponad 15 tys. klientów!

10000

Ulga IP Box i B+R — czy można je łączyć? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Do tej pory programiści nie mieli takiej możliwości. Polski Ład wprowadził jednak zmiany, które od 1 stycznia 2022 roku umożliwiają ich jednoczesne stosowanie. Dzięki naszej pomocy dowiesz się, jak połączyć ulgę IP Box z ulgą B+R. Wybierz najlepszy sposób opodatkowania dla programistów i zaoszczędź dużo pieniędzy w swojej firmie.

Polski Ład – jakie zmiany przyniósł dla programistów?

Nowy Rok przyniósł ogromne rewolucje podatkowe. Na pewno zastanawiasz się jakie rozwiązanie jest obecnie dla Ciebie najlepsze. W końcu dotyczy to Twoich pieniędzy i warto się nad tym zastanowić. Przedstawimy dwie fundamentalne zmiany, o których musisz wiedzieć, by wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie:

  • Obniżenie stawki ryczałtu z 15% do 12%.
    Do tej pory ryczałt dla programistów był na poziomie 15%. Szumnie ogłaszana obniżka do 12% sprawiła, że wielu programistów było niemal pewnych, że zmieni rodzaj opodatkowania na ryczałt. Niestety, łatwo można dać wpuścić się w maliny. Stawka 12% to część płacona od przychodów – czyli de facto sumy z wystawionych przez Ciebie faktur. Nie możesz zaliczać tutaj kosztów, dlatego leasing czy sprzęt nie obniżą wysokości Twojego podatku do zapłaty. 
  • Składka zdrowotna staje się nowym podatkiem.
    Jeszcze do niedawna część wysokości składki zdrowotnej (a dokładnie 7,75%) każdy mógł odliczyć od uzyskanego dochodu lub przychodu w przypadku ryczałtu. Od roku 2022 nie tylko zapłacisz 9% składki zdrowotnej, liczonej od wysokości Twojego zarobku, ale nie będziesz mógł skorzystać z żadnego odliczenia. Krótko mówiąc: składka zdrowotna stała się dodatkowym podatkiem. 

Możesz zaoszczędzisz swoje pieniądze i skorzystać z połączenia ulgi IP Box oraz ulgi B+R. Dzięki temu zapłacisz dużo mniej podatku do Urzędu Skarbowego.

Sam zdecyduj, na co przeznaczysz zaoszczędzone fundusze w swojej działalności.

Ulga IP Box dla programistów i ulga B+R – najważniejsze informacje

Zanim zmienisz formę swojego opodatkowania, dowiedz się, kto może z niej skorzystać. Pomożemy Ci ustalić, czy ulga IP Box oraz ulga B+R są dla Ciebie. Gdy zyskasz tę pewność, będziesz mógł już tylko czekać na korzyści. 

Ulga IP Box dla programistów  

Wprowadzona w 2019 r. ulga to ukłon w stronę programistów. Uprawnia ona do skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodów. Niestety nie wszyscy skorzystają z tego rozwiązania. Kto kwalifikuje się do stosowania ulgi IP Box?

  • Programista, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową.
  • Podatnik, który stosuje podatek progresywny lub liniowy.
  • Programista, który rozwija lub tworzy nowe kwalifikowane IP.

Niezwykle ważnym elementem jest zamieszczenie w umowie informacji o przeniesieniu praw autorskich do oprogramowania kontrahenta, za określonym wynagrodzeniem. Brak takiego zapisu może skutecznie zdyskwalifikować możliwość do zastosowania ulgi IP Box w Twojej firmie.

Oprócz tego ustawodawca wskazał podatników, którzy na pewno nie skorzystają z preferencyjnej stawki podatku:

  • osoby zatrudnione na umowie o pracę,
  • osoby stosujące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • kierownicy IT oraz menedżerowie, niezajmujący się bezpośrednio tworzeniem kodu.

Jeśli nie masz pewności, czy przysługuje Ci ulga IP Box, nasz doradca pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości. Wytłumaczy oraz wyjaśni najważniejsze kwestie, o których powinieneś wiedzieć.

Ulga B+R

Ulga na działalność badawczo-rozwojową została wprowadzona już w 2016 roku, a od 2018 daje firmom możliwość podwójnego odliczenia kosztów kwalifikowanych.

Definicja mówi: działania kwalifikowane do badawczo — rozwojowych to te, które w rzeczywistości przyczyniają się do rozwoju Twojej firmy. Zaliczyć można tutaj każdą działalność, która wiąże się z tworzeniem produktów i ulepszeniem rozwiązań, które już istnieją.

Ulga B+R to podwójne odliczenie wydatków: kosztów kwalifikowanych od kosztów uzyskania przychodu oraz opodatkowania. Oto krótka lista przykładowych kosztów, które wliczają się do ulgi B+R: 

  • wynagrodzenia pracowników, 
  • nabycie materiałów lub surowców związanych z działalnością B+R,
  • uzyskania patentów,
  • koszty prawa ochronnego na wzór użytkowy,
  • koszty prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • usługi doradcze.

Trzeba przyznać, że jako programista masz naprawdę ogrom szczęścia. Możesz stosować ulgę IP Box oraz ulgę B+R jednocześnie. Zyskujesz w ten sposób obniżenie podatku i możliwość podwójnego odliczenia kosztów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Ulgi te pozwolą Ci zaoszczędzić, a Ty będziesz mógł dalej inwestować w rozwój swojej działalności.

Ulgę IP Box możesz łączyć z ulgą B+R w 2023 r.

Masz jeszcze jakieś pytania? A może pojawiły się wątpliwości, czy na pewno przysługują Ci te ulgi? Przedsiębiorco — sprawdź, czy kwalifikujesz się do stosowania ulgi IP Box oraz B+R. Czekamy na wiadomości od Ciebie i zapewniamy, że doradzimy najlepiej, jak to tylko możliwe.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Kalkulacja dla programistów

Porównaj możliwości podatkowe w branży IT

+ Otrzymasz prezent!

Dostęp do Kalkulatora IT

4,7/5 na podstawie 750+ ocen

Kalkulacja podatkowa dla programistów