Zaufało nam już ponad 10 tys. klientów!

10000

Podatek liniowy czy ryczałt? Która forma rozliczenia pozwoli najwięcej zaoszczędzić programistom? Dlaczego podatek liniowy, nawet po obniżeniu ryczałtu, nadal bardziej się opłaca? Przekonajmy się, jak wygląda relacja na linii Polski Ład – branża IT.

Polski Ład – zmiany dla programistów

Nowy Ład wprowadza 3 istotne zmiany dla programistów. Ile branża IT zyska, a ile straci? Wszystko zależy od tego, jaką formę opodatkowania wybierze. Wyjaśniliśmy wszystko czarno na białym. Wskazujemy na to, co można zrobić, by zaoszczędzić jak najwięcej.

Zmiany od 2022 r.

 1. Obniżenie stawki ryczałtu do 12%.
  Polski Ład wprowadził nową 12% stawkę ryczałtu dla programistów. Dotychczasowa stawka wynosiła 15%. Czy obniżka oznacza, że dla branży IT najkorzystniejszą formą opodatkowania w 2022 r. będzie ryczałt? Niekoniecznie. Wiele zmienia nowy sposób naliczania składki zdrowotnej, a także fakt, że na ryczałcie programiści nie mają możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów.
 2. Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej w 2022 r.
  O modyfikacjach w zakresie rozliczania składki zdrowotnej można mówić w kategoriach rewolucji. W myśl nowych przepisów nie będzie można odliczyć składki zdrowotnej od podatku. Do tej pory programiści, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, opłacają składkę w stałej wysokości. Słowo klucz: stała. Od 2022 r. składka będzie naliczania odmiennie w zależności od przyjętej formy opodatkowania. 

  • W przypadku podatku liniowego i progresywnego wysokość składki zdrowotnej będzie naliczana proporcjonalnie do dochodu. 
  • W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wysokość stawki będzie uzależniona od wielkości rocznych przychodów i przeciętnego wynagrodzenia. 

  Programisto, co to dla Ciebie oznacza? Możemy to krótko streścić: zapłacisz więcej.
  Jednak nie wszystkie zmiany prawne to czarny scenariusz dla Twojego portfela. I tak możemy przejść do punktu nr 3. 

 3. Ulga IP Box może być stosowana jednocześnie z ulgą B+R.
  Ulga IP Box to ulga podatkowa, która pozwala obniżyć podatek dochodowy do 5%. Do tej pory przepisy prawne uniemożliwiały jej łączenie z ulgą na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Nowe rozwiązanie to dobra informacja dla Ciebie, ponieważ więcej pieniędzy zachowasz dla siebie. Powstałe w ten sposób oszczędności mają zachęcić przedsiębiorców do wytwarzania własności intelektualnej. 

Naszym zdaniem, wybór podatku liniowego wraz z pakietem ulg, to najkorzystniejsze rozwiązanie dla programistów w 2023 r. Bazą wyjściową do takich twierdzeń jest ponad 3520 złożonych przez nas wniosków o interpretację indywidualną. 

Podatek liniowy a ryczałt. Co wybrać po zmianach?

Podatek liniowy czy ryczałt? Zacznijmy od podstaw i od tego, czym charakteryzują się te dwie formy opodatkowania. Konkretniej: co możesz zyskać, decydując się na jedną z nich.

W 2022 r. formę opodatkowania możesz zmienić do 21 lutego (ponieważ w tym roku 20 lutego wypada w niedzielę). 

Podatek liniowy oznacza, że dochody są opodatkowane stawką w wysokości 19% – niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Wybierając podatek liniowy możesz skorzystać z ulgi IP Box, obniżając stawkę podatku dochodowego do 5%. 

Ryczałt to forma opodatkowania, w której podatek płaci się od przychodu, bez pomniejszania go o koszty. Nowa stawka ryczałtu dla programistów w 2022 r. wynosi 12%. 

Zwróć uwagę na to, że w pierwszym przypadku mówimy o dochodzie, a w drugim o przychodzie. Na czym polega różnica? 

Przychód – poniesione koszty = dochód

Wybór ryczałtu nie daje możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Pojawiają się też obawy o to, że nowa stawka wzmoży ilość kontroli, której raczej każdy z nas wolałby uniknąć, prawda? Ryzyko inspekcji na ryczałcie i tak już jest duże z powodu wymogu prowadzenia ewidencji przychodów i ewidencji środków trwałych. 

Z naszego doświadczenia wynika, że wybór podatku liniowego z ulgą IP Box nie zwiększył ilości przeprowadzonych kontroli, więc programiści – możecie odetchnąć z ulgą.

Czym jest ulga IP Box?

Ulga IP Box to ulga w prawie podatkowym, pozwalająca na skorzystanie z preferencyjnej stawki opodatkowania na poziomie 5%. Ulgę wprowadzono w 2019 roku. Forbes podaje, że już w pierwszym roku jej funkcjonowania, z ulgi skorzystało 1918 podatników. Oszczędności podatkowe z tego tytułu wyniosły 148,1 mln zł. 

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

 • Programiści, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową tj. tworzą oprogramowanie od podstaw lub udoskonalają rozwiązania obecne już na rynku. 
 • Podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym lub progresywnym. 
 • Programiści, którzy przyczyniają się do wytworzenia lub rozwinięcia kwalifikowanego IP. 

Co więcej, należy mieć także w umowie informację o przeniesieniu praw autorskich do oprogramowania na kontrahenta za określonym wynagrodzeniem. 

Kto nie może skorzystać z ulgi?

 • Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
 • Osoby rozliczające się na ryczałcie. 
 • Menedżerowie lub kierownicy IT, którzy nie tworzą bezpośrednio kodu. 

Polski Ład: podatek liniowy czy ryczałt?

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej od 2022 r.

Wiesz już, że od 2022 r. wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od wyboru formy opodatkowania. Jakich kwot możesz się spodziewać?

W przypadku podatku liniowego nowa wysokość składki to 4,9%, tj. będzie naliczana proporcjonalnie do dochodu. Jeśli zarabiasz 10 000 zł, wyniesie około 490 zł. Dla porównania – przed zmianą wynosiła około 380 zł. 

W przypadku ryczałtu wysokość składki zdrowotnej zależy od rocznych przychodów, a także płacy minimalnej. Składka zdrowotna wyniesie:

 • około 540 zł – jeśli zarabiasz 60 000 zł – 300 000 zł rocznie, 
 • około 960 zł – jeśli masz roczne przychody większe niż 300 000 zł. 

Widzisz już różnicę, prawda? 

Sprawdźmy w uproszczeniu na konkretnych przykładach, jak Polski Ład wpłynie na finanse branży IT. 

ip box czy ryczałt

Analiza powyższej tabeli umożliwia odpowiedź na pytanie: podatek liniowy czy ryczałt. 

Otóż, podatek liniowy z ulgą IP Box to atrakcyjny wariant dla programistów w 2023 r., który umożliwi wygenerowanie większych oszczędności niż na ryczałcie. 

Należy podkreślić, że na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, nie ma możliwości rozliczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku ulgi IP Box koszt musi się pojawić chociażby na minimalnym poziomie. W Twoim przypadku zapewne będzie on większy. 

Polski Ład: podatek liniowy czy ryczałt?

Ulga IP Box razem z ulgą B+R

Kolejna istotna zmiana to możliwość skorzystania z ulgi IP Box i ulgi B+R w pakiecie. Połączenie ulg to sposób na to, by w Twoim portfelu zostało jeszcze więcej pieniędzy. 

Ulga B+R to ulga kosztowa, pozwalająca na dodatkowe odliczenie wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej. Oznacza to, że przedsiębiorca może podwójnie odliczyć wydatki tj. koszty kwalifikowane od kosztów uzyskania przychodu i podstawy opodatkowania. 

Do działalności B+R zalicza się działalność, która obejmuje badania naukowe oraz prace rozwojowe. Muszą być one prowadzone w sposób systematyczny i prowadzić do zwiększenia wiedzy i tworzenia nowych rozwiązań. 

Jednoczesne stosowanie ulgi IP Box z ulgą B+R to sposób na znaczne oszczędności. Zmiany w Polskim Ładzie w tym zakresie mają na celu zwiększenie innowacyjności gospodarki. 

Zdolność kredytowa

Programiści na ryczałcie mają mniejszą zdolność kredytową. Bank, gdy ustala zdolność, oblicza procent dochodu na podstawie przychodu uzyskanego przez firmę. Wówczas ryczałtowiec wypada mniej korzystanie i szanse na otrzymanie kredytu maleją. 

Niektóre banki nie akceptują dochodów klientów na ryczałcie. Dlaczego? Wynika to z tego, że nie są w stanie ustalić konkretnego dochodu firmy. Otrzymują informacje o przychodzie – bez uwzględnienia kosztów. Wówczas bank nie wie, czy dana firma będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania. 

Z kolei programiści na liniówce w łatwy sposób mogą wykazać swoje miesięczne przychody, koszty i dochody. Zwiększa to ich szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt przez bank. 

Jaką formę opodatkowania powinni wybrać programiści w 2023 r.?

Podatek liniowy czy ryczałt? Czas na konkretną odpowiedź, prawda?

W naszej opinii lepszą opcją dla programistów w 2023 r. będzie wybór podatku liniowego z ulgą IP Box. Na ryczałcie nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5%. Nie można także odliczyć kosztów prowadzonej działalności. Wybierając ryczałt, płacimy wyższą składkę zdrowotną, nie możemy rozliczyć się z małżonkiem i narażamy się na większe ryzyko kontroli. 

Ulga IP Box zapewnia spore oszczędności branży IT. Jest na tyle korzystna, że nawet obniżenie stawki ryczałtu wypada na jej tle mniej opłacalnie. 

Chcesz obniżyć swój podatek dochodowy, dzięki uldze IP Box?
Zgłoś się do nas, a zajmiemy się Twoją sprawą od A do Z.
Sprawdzimy, czy się kwalifikujesz, uzyskamy interpretację podatkową i rozliczymy Twoją ulgę.
Pomogliśmy już wielu programistom. Mamy na koncie 3520 złożonych wniosków o interpretację indywidualną – i to ze skutecznością na poziomie 99,8 %. 

Mamy zająć się również Twoją sprawą? 

Sprawdź, czy się kwalifikujesz do ulgi IP Box

Polski Ład: podatek liniowy czy ryczałt?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odbierz bezpłatnie

Kalkulacja dla programistów

Porównaj możliwości podatkowe w branży IT

+ Otrzymasz prezent!

Dostęp do Kalkulatora IT

4,6/5 na podstawie 303+ ocen

Kalkulacja podatkowa dla programistów